Uzmanlar uyarıyor: Pegasus’tan iPhone’lara yeni siber atak yöntemi!

21.04.2022
Uzmanlar uyarıyor: Pegasus’tan iPhone’lara yeni siber atak yöntemi!


Siber dünyada adı oldukça şaibeli vakalarla anılan Pegasus adlı casus yazılımı, yeni skandallara imza atmaya devam ediyor. NSO Group tarafınca devlete ve kolluk kuvvetlerine satılmak için üretilen yazılımı, iddialara nazaran oldukça kurnaz bir saldırıda daha kullanılıyor.

Apple’da maaş krizi: Çalışanlar grev yapmaya başladı!


Apple’da maaş krizi: Çalışanlar işbırakımı halletmeye başladı!

Apple Store çalışanları içinde maaş krizi yaşanıyor. ABD’deki Apple çalışanları, saatlik minimum 30 dolar istedi.

Hackerlar, iPhone’a Pegasus’u bulaştırmak için iMessage hatasını kullanıyor

Toronto merkezli bir araştırma laboratuvarı olan Citizen Lab, saldırganların iPhone cihazlara ulaşmak için neler yaptıklarına dair bir emek harcama yürüttü. Meydana getirilen açıklamaya nazaran siber saldırganlar, iPhone’larına girmek için neredeyse bilinmeyen bir iMessage hatası kullanıyorlar.

Araştırma uzmanları, atak ile ilgili olarak kullanıcıları uyarıyor. Hackerlar, saldırılarında askeri sınıf bir casus yazılımı olan Pegasus’u bulaştırmak için iMessage yolunu kullanıyor. Araştırmacılara nazaran bu saldırıdan sonrasında iPhone cihazda yıkım boyutunda çökmeler meydana gelebiliyor.

Citizen Lab, Pegasus casus yazılımının yapabileceği bazı tehlikelere deklare etti. O şekilde ki casus yazılımla dikkat çekmeden kameranın açılabileceği, konuşmaların kaydedilebileceği belirtiliyor. Hatta kişinin haberi olmadan ileti da atabilir. Öte taraftan Pegasus yazılımının dosyası da bir fazlaca kabarık vaziyette.

Önemli devlet adamlarının iPhone cihazlarına birçok kez atak eden NSO Group’un ürettiği Pegasus yazılımı, ABD’de kullanımı yasak durumda. O şekilde ki Avrupa’da dakısa zamanda yasaklanması beklenen yazılımla ilgili suçlamaları NSO reddediyor. Bir tek, geçtiğimiz süreçte birçok kez casus yazılımın işlediği suçlar belgelendi.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yada SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.