Uzmanların uyardığı yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının emareleri

16.07.2022
Uzmanların uyardığı yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının emareleriKoronavirüs vakalarının artış gösterdiği bu günlerde azca veri mevcut olmasına karşın Omicron’un alt varyantlarının daha sık semptomlar ürettiği ve akciğerleri tekrardan enfekte edebileceği görüldü…


Covid-19: Uzmanların uyardığı yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının belirtileri

Dünya genelinde yeni bir pandemi dalgası gelebileceği düşünülüyor. Son haftalarda artan sayıda enfeksiyon ve bununla beraber hastaneye yatışlar gözlemleniyor. Önlemler dünya genelinde gevşetildiği için bu veriler bilhassa kaygı verici olarak görülüyor.

Yeni koronavirüs dalgasının ana suşları ise Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 olarak adlandırılan iki yeni alt varyantı olarak görülüyor. Omicron’un ilk alt varyantlarında olduğu benzer biçimde bu iki varyantta da en fazlaca etkilenen kişiler ileri yaştakiler ve bağışıklığı baskılanmış kişiler olarak ön plana çıkıyor. Sadece, hastaneye yatışlardaki artış ve aşıların sağlamış olduğu bağışıklıktan ve ek olarak naturel bağışıklıktan kaçıyor benzer biçimde görünmeleri kaygı verici olarak görülüyor. Bu varyantların, pandeminin başlangıcından bu yana bağışıklıktan en fazla kaçan varyantlar olduğu tahmin ediliyor.

Covid-19: Uzmanların uyardığı yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının belirtileri #1

Yeni emareler ortaya çıkabiliyor

Bbu yeni varyantların emareleri hakkında hemen hemen fazlaca azca veri var. Bununla beraber, dünya genelinde çeşitli sıhhat otoriteleri BA.4 ve BA.5 ile enfekte hastaların en sık görülen semptomlarını yayınladı. İlk olarak, hastaların yüzde 75’inde gözlenen bitkinlik, peşinden öksürük ve ateş, peşinden baş ağrısı ve son olarak, hastaların burun akıntısı belirtilerinin görüldüğü biliniyor.

Hastalığın en sık görülen semptomları, daha önceki koronavirüs varyantlarına benzer şekilde ortaya çıkıyor. Sadece, genel olarak yeni varyantların daha çok semptom ürettiğini gözlemledi. BA.4 ve BA.5 varyantları ile enfekte olanların, bundan önceki varyanta kıyasla daha azının asemptomatik olduğu görüldü.

Buna ek olarak, bu semptomların averaj süresinin 7 gün olduğu biliniyor. Kısacası, bu yeni alt varyantların önceki dalgalardan tanıdık gelmelerine karşın, daha çok sayıda semptoma niçin olmaları dikkat çekiyor.

Covid-19: Uzmanların uyardığı yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının belirtileri #2

Akciğerde çekince oluşturabiliyor

Omicron’un ilk varyantlarının akciğerlere gore burunda daha iyi tutunabilmeleri sebebiyle, enfekte olanlar üstünde daha azca hasar verdikleri ortaya çıkmıştı. Şu demek oluyor ki bu organlarda daha azca enfeksiyona ve karışık hastalıklara niçin olurlar. Bununla beraber, son olarak BA.4 ve BA.5 varyant virüslerinin, akciğerlerde daha etkili bir halde çoğalma ve dolayısıyla hastalığı akciğerlerde yayma kabiliyeti olabileecği görüldü.

Uzmanlara gore, bu bulgu hayvan çalışmalarında gözlemlendi ve bağışıklığı baskılanmış savunmasız insanoğlu için çekince oluşturuyor. Aşılanmamış ve bağışıklığı hastalık yada yaş sebebiyle azalmış olanlar risk altında görülüyor.

Covid-19: Uzmanların uyardığı yeni BA.4 ve BA.5 varyantlarının belirtileri #3

Bundan önceki varyanta gore farklar neler?

BA.4 ve BA.5 varyantlarının BA.2’den daha iyi yayılabileceği biliniyor. Ek olarak bu varyantların aşılardan daha iyi kaçtığı tahmin ediliyor. Bu da virüsün bununla beraber aşılardan kaçabilen evrimsel kapasitesini gösteriyor. Sadece, semptomların daha şiddetli olmayacağı mevzusunda birçok uzman aynı fikir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.