Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere cevap verdi

31.07.2022
Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere cevap verdi


Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Venezuela gezisine meydana getirilen eleştirilere tepki gösterdi. Kirişci, Siz bu ülkenin refah ülkesi olmasını istemediğiniz için bu tarz şeyleri dile getiriyorsunuz” dedi.

Ziraat ve Orman Bakanlığı, yurt haricinde ziraat ve besin ürünleri yatırımları yapılacağını duyurmuştu.

Bunun üstüne Bakan Vahit Kirişci ise bilgileri konuşmak ve Venezuela topraklarında ziraat yatırımı yapmak için Cenup ABD’ya gezi etti.

Vahit Kirişci burada, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Venezuela Üretken Ziraat ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo ile bir araya geldi.

Venezuela ziyaretine tepki gösterdiler

Türkiye bu yatırımları görüşürken ülkesinin çıkarını yok sayan bir gürüh tarafınca bu yatırım girişimlerine tepki yayınlandı.

Bakan Kirişci, Bursa TİGEM-Karacabey Ziraat İşletmesi’nde bugün meydana getirilen Türkiye’nin Ziraat Stratejileri toplantısında bu mevzuya açıklık getirdi.

Kirişci üreticilere meydana getirilen tarımsal devlet desteklerini hatırlatarak, Son 20 yılda Türkiye tarımının bir mevzuat açısından bir eksiği noksanı kalmadı. Ben bir ziraat mühendisi olarak mühim kanunları mevzuatımıza kazandırdık.dedi.

Eleştirilere karşılık verdi

Kirişci, ziraat politikalarına ve Venezuela gezisine yöneltilen eleştirilere şu sözlerle karşılık verdi:

Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere cevap verdi

“Düne kadar bu ülkenin ziraat kanunu yoktu”

Türkiye, Türkiye, ziraat, ziraat diye devamlı dillerine dolayanların… Ya ziraat kanunu yoktu bu ülkenin düne kadar. Bu ziraat kanunu bizim dönemimizde çıktı. Bizlere kalkıp ‘Sizin Venezuela’da ne işiniz var’ diyenler var. Ben onlara Tanrı yardım eylesin, Tanrı akıl düşünce, kayra eylesin diyorum. Onlara diyorum ki müteahhitlik alanında dünyada birinci sırada olmuşsa Türkiye bu alandaki birikimini o ülkedeki yatırımlarını gerçekleştirerek o gerçekleştirdikleri yatırımları yönetmeye devam ederek başarmışlardır.

“Rehberlik hizmeti vermemizden niçin hastalık duyuyorsunuz”

Biz sorabilir miyiz? ‘Bu ülkede hala yapılacak köprüler, tüneller havalimanları var. Afganistan’da, Pakistan’da ne işiniz var? Ne işiniz var Sudan’da’ diyebilir miyiz? Peki benim Adanalı soya üreticisi kardeşim Venezuelalı en iyi şartlarda dekardan 350 kilo verim alırken eğer benim o üretici kardeşim 500-550 kilo soyadan verim elde ediyor ise bu birikim bizim üreticimizde var ise bizim de Türkiye Cumhuriyeti Ziraat ve Orman Bakanlığı olarak bu kardeşinize rehberlik hizmeti veriyor olmamızdan niye hastalık duyuyorsunuz?

“Cehaletten olana bir şey demem, ihanetten olana sesleniyorum”

Fakat ben biliyorum. Cehaletten olana bir şey demem fakat ihanette olana sesleniyorum. Siz bu ülkenin refah ülkesi olmasını, gelişmiş ülkeler içinde yer almasını istemediğiniz için siz bu söylemleri yüksek sesle dile getiriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Venezuela’dan kendi hesabına almış olduğu 1 metrekare toprak yok. Olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında toprak sadece kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin know-how’unu oralara taşıyan rehberlik hizmeti veren bir Ziraat ve Orman Bakanlığı olacağız. Acaba bu gerçekleştiğinde iyi mi bakacaklar üreticilerin yüzüne.

“Bizlere sorsunlar ikimiz de izah edelim”

Biz hususi sektörümüzün tıpkı müteahhitlik hizmetlerinde olduğu benzer biçimde önünü açmak adına bu adımı atıyoruz. Ha bu vizyon yoksa bunlarda ki olmadığını görüyorum, diyeceğim hiçbir şey yok. Çok da fazla üzülürüm. Eksikliğinden, noksanlığından dolayı bunu yazıp çizene de… Fakat ben isterim ki bunu sorsunlar ikimiz de izah edelim.ifadelerini kullandı.

Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere yanıt verdi #1

Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere yanıt verdi #2

Vahit Kirişci Venezuela’da toprak bakıyor

Vahit Kirişci, Venezuela gezisine tepki gösterenlere yanıt verdi #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.