Vakalarda dejavu! Maske yasağı mı geliyor? “Hepimiz takabilir”

12.01.2024
Vakalarda dejavu! Maske yasağı mı geliyor? “Hepimiz takabilir”

[ad_1]

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın “hızla yayılıyor” açıklamasının akabinde yeni bir maske düzenlemesi gündem oldu. Maske zorunluluğu ile ilgili uzmanlardan tavsiyeler gelirken, her yaşta uygulanması öngörülüyor.

Vakalarda dejavu! Maske yasağı mı geliyor?

ensonhaber.com

Dünyada koronavirüs varyantları iyice artarken, Türkiye de hastalıktan geçilmiyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, solunum yolu hastalıklarına sık rastlanan bir mevsimde bulunulduğunu altını çizdi.

Bakan Koca “En mühim artışı, nezle dediğimiz enfeksiyonlarda görüyoruz. Soğuk havaların başlamasıyla kapalı ortamda geçirdiğimiz süre arttığı için nezle daha süratli yayılıyor.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Vatandaşların hastalıklardan korunması için maske kullanımının önemine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, bilhassa toplu taşımada maske takılması icap ettiğini dile getiriyor.

Maske uyarısı

Bu aşamada, “maske geri mi geliyor” sorusu vatandaşların gündeminde.

Prof. Dr. Mehmet Murat Tuncer, aralık ayından itibaren havaların soğumaya başladığını ve gelecek aylarda da soğuk olacağına değinip “Kapalı alanlardaki insan sayısı arttı. Bilhassa okullarda, kreşlerde, toplu taşımada, sinemalarda ehemmiyet arz etmiş olduğu için ve bu virüsler kolaylıkla hızlıca damlacık kanalıyla yayılacağı için en mühim korunma yollarından biri de maske!” uyarısında bulunmuş oldu.

Hepimiz takmalı

Tuncer, “Maske zorunluluğu hasta olmuş kişilere, belli bir yaşın üstüne değil her insana getirilebilir. Cemiyet devlet uyarı yapmadan bunu mevsimsel olarak uygulayabilir” diye konuştu.

Bazı vatandaşlar tercihen maske taksa da, hemen hemen resmi bir uygulama bulunmuyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.