Video Düzenleme Programları | Ücretli ve Ücretsiz

Video Düzenleme Programları | Ücretli ve Ücretsiz

Dijitalleşme çağında her genç video işleri ile uğraşır hale geldi. Tabi, çağa ayak uydurmak ve popüler olmak için sadece video çekmek işe yaramıyor. Bunun paralelinde video düzenleme işlemi de yapmak gerekiyor. Bu noktada da video düzenleme programları devreye giriyor. Bu yazımızda sizlere, hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere en çok kullanılan video editleme programları hakkında bilgiler vereceğiz. Yeteneklerinize, seviyenize ve bütçenize göre aşağıdaki programlardan faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz Video Düzenleme Programları

Listemize ilk olarak ücretsiz video düzenleme programları ile başlayacağız. Bu listemizdeki programlar genel olarak ücretsiz oldukları için basit bir arayüze sahiptirler. Eğer, giriş seviyesindeyseniz bu programlardan faydalanabilirsiniz. Daha sonra seviyeli bir hale geldikten sonra ise paket yükseltebilirsiniz.

Movie Maker 10 Programı

Sadece Windows 10 işletim sistemi ile çalışan video düzenleme programı ile birlikte birçok basit işleminizi yapmanız mümkün. Video geçişleri, metin düzenlemeleri ve başlık ekleme gibi birçok düzenlemeyi yapmanız münkün.

Openshot Programı

Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde kullanılabilen program tamamen ücretsiz. Üstüne üstlük kullanımı da bir hayli basit. Program içerisinde basit bir arayüz var. Bu arayüz ile temek işlemlerinizi; video kısaltma, video kesme ve ses düzenleme gibi birçok basit işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Aynı zamanda bu program ile birlikte yeşil ekran ile yapacağınız çekimleri de düzenlemeniz mümkün. Bu program, diğer ücretsiz programlara göre biraz daha fazla özellik sunması ile ön plana çıkıyor diyebiliriz.

VSDC Programı

Ücretsiz video düzenleme programları arasından ücretliye yükseltilebilir olan VSDC, sadece Windows işletim sisteminde çalışıyor. Bu program diğerleri gibi basit bir arayüze sahip diyebiliriz. Ancak, bu programın ücretsiz versiyonunun yanı sıra ücretli versiyonu da var. Eğer, memnun kalırsanız paket yükselterek ücretli versiyonuna geçebilirsiniz.

Shotcut Programı

Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerinde kullanılan ve tamamen ücretsiz olan Shotcut programı, açık kaynaklı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu programda diğerlerine göre daha fazla kaydetme formatı bulunuyor. Aynı zamanda profesyonel ses düzenleme fırsatınız da var.

Ücretli Video Düzenleme Programları

Ücretsiz programlardan farklı olarak daha fazla özelliğe sahip olan bu programlar, daha çok profesyonel bir şekilde video düzenleme işi ile uğraşan kişilerin tercihi. Eğer, basit işlemler yapacaksanız bu programlar size göre değil diyebiliriz. Ücretli video düzenleme programları arasından en fazla tercih edilen ve en kapsamlı program olan Adobe Premiere Pro ile listemize başlayalım.

Adobe Premiere Pro Programı

En popüler video düzenleme programı olan ve otoritesi ile kullanıcılara güven veren Adobe Premiere Pro programı, birçok program ile entegreli bir şekilde çalışmasından dolayı da büyük tercih sebebi. Hızlı bir biçimde HD video transferi yapılabilen bu programda birçok yapılabilecek işlem var. Programı satın almak isterseniz ilk 1 ay ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Daha sonraki süreçte aylık olarak ödemeleri gerçekleştirirsiniz.

Avid Media Composer Programı

Bu program daha çok film düzenlemek için kullanılıyor. Biraz daha profesyonel arayüzü olduğunu söyleyebiliriz. Klonlama ve ayıklama gibi birçok özelliği olan video düzenleme programını, yıllık ücret vererek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu programda bulunan profesyonel ses düzenleme özelliğini de unutmamak gerekiyor.

Sony Vegas Pro Programı

Birçok teknolojiyi içinde barındıran bu program sektörde sıkça kullanılıyor. Video düzenleme programları arasında üstün ses düzenleme niteliği olan bu program ile JavaScript eklentilerini kullanarak birçok uygulamayı da ortaya çıkartabilirsiniz. Bu yazılımı kullanabilmek için yıllık ücret ödemeniz şart.

Final Cut Pro Program

Kurgu konusunda son zamanlarda popüler bir program haline gelen Final Cut Pro, en iyi video düzenleme programları arasında yer alıyor. Bu programda 360 derece çekimleri bile editleyebiliyorsunuz. Şunu da söylemekte fayda var; zevkle izlediğiniz Hollywood filmleri bu programla düzenleniyor ve kurgulanıyor. Bu programın ücreti diğerlerine göre biraz daha fazla. Aynı zamanda DynamicRT ile birlikte efektleri gerçek zamanlı verebilirsiniz. Çok önemli çalışmalarınız varsa bu programı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Power Director Ultra Program

Cyberlink tarafından geliştirilen bu programda Türkçe dil desteği yok. Video düzenleme programları arasında tek sefer ödeme seçeneği olan bu program ile profesyonel çalışmalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu program diğerlerine göre biraz karışık olduğu için eğitim videolarını izlemenizde fayda var.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.