Vladimir Putin: Yaptırımları ve ekonomik sorunları biz oluşturmadık

16.03.2023
Vladimir Putin: Yaptırımları ve ekonomik sorunları biz oluşturmadık


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla ilgili, “Yaptırım savaşları ve ekonomik problemler bizim tarafımızdan oluşturulmadı” dedi.

Vladimir Putin: Yaptırımları ve ekonomik sorunları biz oluşturmadık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da düzenlenen Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Kongresi’nde mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Geçtiğimiz senenin ilk 6 ayında Rus ekonomisinin büyük zorluklarla ve baskılarla karşılaştığını hatırlatan Putin, gayri safi yurt içi hasılada (GSYİH) gerilemeler yaşadıklarını söylemiş oldu.

“Bu dönemden sonrasında temmuz ayından itibaren ekonomimizde gelişme kaydedildi”

Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan da bahseden Putin, “Gayri safi yurtiçi hasılada en büyük düşüşün geçtiğimiz yıl Haziran ayında yüzde 4,7 olarak kaydedildiğini hatırlatmak isterim. Sebebi de açık şekilde Rusya’ya uygulanan yaptırım savaşı. Küresel ekonomide, ticarette ve ek olarak internasyonal ilişkilerde benzeri görülmemiş zorluklar yaşandı. Bildiğiniz şeklinde bu zorluklar bizim tarafımızdan oluşturulmadı. Rusya’nın, günümüzde hiçbir ülkenin daha ilkin karşılaşmadığı zorluklarla baş başa kalması azca ilkin söylediklerimin temelinde oluştu. Bu dönemden sonrasında temmuz ayından itibaren ekonomimizde gelişme kaydedildi. Bu büyümenin peşinden binlerce çalışanda ve iş dünyasında mesuliyet alma ve kendi ülkelerini kalkındırma arzusu dünyaya geldi” dedi.

“Rusya’nın 2022 dış tecim cirosu yüzde 8,1 artarak 850 milyar dolara ulaştı”

Batılı ülkelerin kendilerine uyguladıkları ambargoları işaret ederek buna karşı alternatif tecim yolları ürettiklerini belirten Putin, “Fiilen kapanan Batı pazarına karşı, dünyanın hızla gelişen ülkeleri ve bölgelerine dış tecim yollarını genişletmeyi başardık. Bildiğiniz gibi Ukrayna’daki hususi askeri operasyonlar öncesinde bile hızla gelişen ülkelere yöneliyorduk. Rusya’nın 2022 dış tecim cirosu yüzde 8,1 artarak 850 milyar dolara ulaştı. İhracat yüzde 20 artarken, ithalat yüzde 12 dolaylarında azaldı. Tecim fazlası, 2021’e gore yüzde 70 artışla 332 milyar dolar oldu” açıklamasında bulunmuş oldu.

Putin, Mart ayı enflasyon oranının da yüzde 4’ün altına düşmesini öngördüklerini sözlerine ekletti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcında Rusya’da etkinlik gösteren Batılı şirketlere gene Batılı ülkeler tarafınca baskı yapıldığını da ifade eden Putin, ülkede kalan Batılı şirketlerin doğru bir karar verdiğini kaydetti.

Yeni Haber Başlığı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.