Volkswagen deklare etti: Otomotivde çip krizi devam edecek!

12.04.2022
Volkswagen deklare etti: Otomotivde çip krizi devam edecek!


Pandemi ve daha sonrasında yaşanmış olan tedarik zinciri sorunları ile otomotiv endüstrisi büyük yara aldı. Averaj iki senedir devam eden bu krizin artık yavaş yavaş sonlanmasını beklerken markalardan bunun tersi yönde açıklamalar geliyor.

Pandeminin etkilerinin azalması ile birlikte tüm sektörlerde bir rahatlama beklenirken, otomotiv sektöründe yaşanmış olan çip krizi bir süre daha aramızda olacak benzer şekilde görünüyor. Volkswagen’den meydana getirilen açıklamaya gore bu kriz gelecek yıllarda da devam edecek.

Tesla, Covid-19 ve çip krizine kafa tutuyor!


Tesla, Covid-19 ve çip krizine kafa tutuyor!

Tesla, tedarik zinciri, Covid-19 ve çip krizi problemlerine rağmen üretimde üstün dereceli bir seviyeye ulaştı. İşte detaylar…

Otomotiv endüstrisinde çip krizi 2025 yılına kadar sürecek!

VW’nin Finans Direktörü Arno Antlitz, verdiği röportajda, yarı iletken tedarikinin bu yıl ve 2023’te iyileşeceğini, yalnız 2025 yılına kadar tam olarak düzelmeyeceğini belirtti. Antlitz’in çip üreticileri artan taleple baş edemeyecekleri için sorunların 2024’te de devam edeceğine inandığını söylemiş oldu.

BMW CEO’su Oliver Zipse de geçtiğimiz günlerde benzer bir açıklamada bulunmuştu. Yönetici yapmış olduğu açıklamada şu ifadeler yer verdi:

Gelecek yıl içinde iyileşmeler görmeye başlamamızı temenni ediyorum, yalnız gene de 2023 senesinde da temel bir eksiklikle başa çıkmamız gerekecek.

Hem BMW hem de VW, tedarik sıkıntıları sebebiyle son zamanlarda birkaç günlüğüne üretimi durdurmak mecburiyetinde bırakıldı. Antlitz, tedarikçilerin tek vardiyada çalıştığını ve arzı sınırladığını söylemiş oldu. Bu yüzden Volkswagen’in talebi karşılamak için alternatif tedarikçiler bulmak zorunda kaldığını belirten yönetici yalnız bunun yalnızca geçici bir önlem bulunduğunun altını çiziyor.

Bunun yanı sıra Avrupalı otomobil üreticileri Rusya‘dan ithal edilen yakıtlara alternatifler arıyor. Bazı otomobil üreticileri enerji maliyetlerinde yaşanabilecek büyük artışlar karşısında endişeli. Çip krizinin yanına bir de enerji maliyetleri eklendiğinde otomobil fiyatlarının bundan iyi mi etkileneceğini kestirmek kolay olsa gerek.

Görünen o ki, kısa sürede otomotiv endüstrisindeki problemler bitmeyecek. Peki siz yaşanmış olan bu problemler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.