Volkswagen ve Bosch’tan ‘batarya’ hamlesi!

20.01.2022
Volkswagen ve Bosch’tan ‘batarya’ hamlesi!


Volkswagen, dünyanın en büyük otomobil üreticileri içinde bulunuyor. Şirket, bünyesinde dünyaca meşhur otomotiv firmalarını barındırıyor ve her kesime hitap edebilecek otomobiller piyasaya sürerek kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket, elektrikli otomobiller için büyük yatırımlar yapacağını duyurmuştu. Duyurunun arkasından şirket, batarya teknolojileri üzerine yeni firmalar ortaklıklar yapmış oldu. Bugün meydana getirilen yeni bir açıklamayla birlikte Volkswagen ve Bosch, batarya teknolojileriyle ilgili ileriki zamanlarda yeni bir şirket kurabileceklerini deklare etti.

Avrupa’da bir ilk: Elektrikli otomobiller dizeli geride bıraktı!


Avrupa’da bir ilk: Elektrikli otomobiller dizeli geride bıraktı!

Ortaya çıkan yeni rapora gore Avrupa pazarında Aralık ayındaki dizel otomobil satışı, elektrikli otomobil satışlarının ardında kaldı.

Volkswagen ve Bosch, batarya üretimi için şirket kurabilir!

Volkswagen ve Bosch, bugün yeni bir ortaklık açıkladılar. Firmalar, ilerleyen günlerde batarya üretimi için ortak bir şirket kurabileceklerini açıkladılar. Bu ortaklık düşüncesindeki ana fikrin akü hücresi ve sistem üreticileri için entegre pil üretim sistemlerinin yanı sıra yerinde hızlandırma ve bakım desteği olduğu açıklandı.

Volkswagen, batarya üretimi mevzusunda epeyce yol aldı. Şirket, geçtiğimiz günlerde Avrupa genelinde 6 tane batarya üretim fabrikası kuracağını açıklamıştı. Bu fabrikaların yanı sıra yeni ortaklar ile şirket, daha iyi bir batarya üretim altyapısı kurarak ileriki zamanlarda ortaya çıkacak büyük talebi kolaylıkla karşılamayı hedefliyor.

Meydana getirilen araştırmalara gore 2030 senesinde Avrupa’daki batarya talebi averaj 700 GWh olacak. Bu doğrultuda otomobil şirketleri fabrikalar kurarak ileriki zamanlarda yaşanabilecek batarya sıkıntılarını engellemeye çalışıyorlar. Volkswagen de bu amaçla Bosch ile gelecekte ortaklık yaparak batarya fabrikalarının sayısını daha da çoğaltmak istiyor. Eğer şartlar yerine getirilirse yeni şirket bu yıl içinde de kurulabilir.

Bu açıklama sonrasında Volkswagen Group Components CEO’su Thomas Schmall şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Avrupa, gelecek yıllarda küresel bir batarya santrali olma yolunda eşi olmayan bir şansa haiz. Yeni giga fabrikaların ekipmanları da dahil olmak suretiyle pil üretiminin tüm yönlerine yönelik güçlü ve artan bir talep var. Volkswagen ve Bosch, Avrupa’daki bu yeni, milyarlarca euroluk sektörü geliştirmek ve şekillendirmek için fırsatları keşfedecek. Pil üreten kıymet zincirinin dikey entegrasyonuna etken olarak katılma kararımız, kayda kıymet yeni kar havuzlarına dokunacaktır. Avrupa’da meydana getirilen e-mobilite için tamamen yerelleştirilmiş bir Avrupa tedarik zinciri oluşturmak için yola çıkmak, iş tarihinde kesinlikle ender bir fırsata işaret ediyor.”

ID.Charger

Robert Bosch Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosch Rexroth Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Najork şunları söylemiş oldu:

“Volkswagen ile birlikte, standart donanıma haiz batarya hücrelerinin üretim süreçlerini sanayileştirmenin bir yolunu arıyoruz. Bunun için en iyi ön koşullara sahibiz: Bosch, yalnızca dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi değil, bununla beraber önde gelen yapınak ekipmanı tedarikçilerinden biridir. Batarya teknolojisinin iyi mi çalıştığını anlıyoruz ve onu iyi mi üreteceğimizi biliyoruz. 135 yılı aşkın otomotiv deneyimimiz ve kanıtlanmış sanayileşme uzmanlığımızla, artan batarya talebine hizmet etmek istiyoruz. Avrupa endüstrisi, ekonominin ekolojik dönüşümü için bir teknoloji sürücüsü olma potansiyeline haizdir.”

Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce ileriki zamanlarda ortaya çıkacak batarya talebini bu fabrikalar karşılayabilecek mi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.