Vücudunuzun iyi olmadığını bildirmek için gönderilmiş olduğu 3 sinyal

06.09.2022
Vücudunuzun iyi olmadığını bildirmek için gönderilmiş olduğu 3 sinyal


Sağlığınızla ilgili bir mesele var ise, vücudunuz ufak de olsa kesinlikle uyarı sinyalleri gönderir. İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan üç fizyolojik emare.

Vücudunuzun iyi olmadığını bildirmek için gönderdiği 3 sinyal

Sağlıkla ilgili bir mesele var ise, vücut çoğu zaman bazı uyarı sinyalleri gönderir. Mesela, mide problemleri yada baş ağrıları stres yada oldukca fazla endişeden kaynaklanabilir.

Sadece dilde plak varlığı, ağız köşelerinde çatlaklar, göz altlarında koyu halkalar yada torbalar benzer biçimde dış emareler hastalık emareleri olabilir.

İşte hastalıklara karşı dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 3 işaret.

Vücudunuzun iyi olmadığını bildirmek için gönderdiği 3 sinyal #1

Ağız köşelerinde çatlaklar

Ağız kenarlarında çatlaklar, konuşulduğunda çoğunlukla acı veren ve her dokunuşta yanan ufak iltihaplar olarak kendini gösterir. Cildin yeterince elastik olmadığının bir göstergesidirler. Bu çatlaklara çoğu zaman kuru dudaklar birlikte rol alır.

Herpes simplex yada streptococci benzer biçimde virüsler, bakteriler yada mantarlar bu iltihabın sebepleri olabilir. Ek olarak demir eksikliği, B2 vitamini yada E vitamini eksikliği de bu duruma niçin olabilir.

Bu durum yeniden yeniden ortaya çıkarsa kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır. Şundan dolayı diyabet, sedef hastalığı yada bazı alerjiler benzer biçimde hastalıklar da bu şekilde kendini izah edebilir.

Vücudunuzun iyi olmadığını bildirmek için gönderdiği 3 sinyal #2

Dilde plak oluşumu

Sıhhatli dilin rengi uçuk pembedir ve çoğu zaman yiyecek artıklarından ve zararsız mikroplardan gelen ince beyazımsı bir tabakaya haizdir. Sadece kalınca plaklar oldukca belirgin ise bir hastalığın varlığını işaret edebilir.

Dildeki plağa birkaç değişik sıhhat problemi niçin olabilir.

Beyaz plak: Soğuk algınlığı, sindirim sistemi hastalıkları, pamukçuk yada pankreas hastalığı.

Sarımsı plak: Mantar enfeksiyonları yada safra ve karaciğer bozuklukları.

Kırmızı plak: Kızıl hastalığı, B12 vitamini eksikliği, dil iltihabı yada karaciğer hastalığı.

Kahverengi plak: Bağırsak hastalığı yada böbrek sorunları.

Gri plak: Demir eksikliği yada anemi.

Siyah plak: Antibiyotiklerin, mantar yada bakteriyel enfeksiyonların yada löseminin bir yan tesiri olarak bağırsak florası ile ilgili problemler.

Mavi plak: Akciğer hastalıkları.

Vücudunuzun iyi olmadığını bildirmek için gönderdiği 3 sinyal #3

Koyu halkalar ve şişmiş göz kapakları

Göz altındaki koyu halkalar ve şişmiş göz kapakları çoğu zaman uykusuzluk yada aşırı alkol yada sigara tüketimi ile ilişkilendirilir. Sadece bu durumların arkasında devamlı sağlıksız bir yaşam seçimi yoktur.

Bunlar bununla beraber demir, çinko yada K vitamini eksikliğinin yada kana yetersiz oksijen verilmesinin göstergeleri olabilir.

Göz şişmesi ciddi hastalıklara da işaret edebilir. Bilhassa alt göz kapaklarının şişmesi alerjinin bir işaretidir, bununla beraber yüksek gerilim, zona, kalp yetmezliği yada böbrek hastalığının başlangıcıdır. Şişmiş göz kapakları ek olarak soğuk algınlığı, göz enfeksiyonları yada oldukca uzun süre kontakt lens kullanmaktan da kaynaklanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.