Waymo, otonom araçlar için Çinli otomobil şirketi ile anlaştı

29.12.2021
Waymo, otonom araçlar için Çinli otomobil şirketi ile anlaştı


Bilhassa son dönemde otomotiv dünyasında geniş soluklu bir devrim yaşanıyor. Hızla yükselen elektrikli otomobil furyası, otonom araçlara olan yüksek bütçeli yatırımlar bu devrimin en önemli parçası oluyorlar. Otonom otomobil teknolojisini hali hazırda birçok şirket ürünlerinde kullanıyor. Nerede ise gelişimini tam olarak tamamlamamış bu teknoloji için büyük firmalar ortaklık yaparak bu teknolojiyi geliştirmek istiyor. Bunun son olarak örneği olarak Alphabet’in sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, Çinli otomobil şirketi Geely ile ortaklığını duyurdu.

Tesla’nın otonom sürüş teknolojisinde korkutan hata!


Tesla’nın otonom sürüş teknolojisinde korkutan hata!

Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi için gösterilen Full Self-Driving (FSD) Beta 10.6 güncellemesi gene sorunlu çıktı.

Waymo Driver, Geely’nin Zeekr otomobiline entegre edilecek

Waymo, otomobil şirketi Geely ile ortaklığını duyurdu. Ortaklığın aslolan amacı tamamen elektrikli, otonom bir robotaksi filosu oluşturmak. Beraberlik, çalışmalarını Geely’nin tamamen elektrikli beş kapılı Zeekr aracı üstünde meydana getirecek. Waymo, bu aracı otonom sürüş için lüzumlu donanım ve yazılımla donatacak.

Mevzuya ilişkin açıklamayı Waymo, kendi resmi blog sitesinde yayınladı ve şu laflara yer verdi.

Küresel otomobil üreticisi olan Geely ile işbirliğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Waymo Driver’ımızı, İsveç’te hususi olarak otonom sürüş için tasarlanmış yeni mobilite odaklı, tamamen elektrikli Zeekr aracının bir versiyonuna entegre edecek. Sürdürülebilir ulaşıma erişimi genişletmeye kararlıyız ve bu tamamen otonom, elektrikli araç çağırma araçlarını ABD’de dağıtmak, Waymo One filomuzu elektrikli hale getirirken önemli bir adımdır.

Waymo, paylaşmış olduğu yazısına planlanan araç filosunun bir prototip görselini de ekledi. Görsele gore araç, otonom yolculuklar için hususi olarak tasarlanmış. Tamamen sürücüsüz olacak aracın direksiyon yada pedalları bulunmuyor. Yalnız ön tarafta bir ekran bulunuyor. Bu ekran, yolcuların aracın ilerleyişini denetim edeceği bir açık oturum işlevi örmesi ümit ediliyor. Bir tek görsel yalnız ilk taslaktan ibaret ve muhtemelen yapım aşamasında değişiklik izah edebilir.

Geely, Zeekr, aracını geçtiğimiz Mart ayında tanıtmıştı. Elektrikli otomobil dünyasının şu anda bir numarası olan Tesla’ya rakip olarak çıkardığı araç, 700 kilometreden fazla sürüş menziline ve 360 kW‘a kadar süratli şarj desteği haiz. Süratli şarj desteği yardımıyla de 5 dakika şarjla averaj 120 kilometre menzil depolayabiliyor. Yeni ortaklık sonrasında ortaya çıkacak Zeekr aracının iyi mi olacağı şimdiden merak mevzusu.

Otonom araç teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu ortaklık otonom teknolojisini bir adım ileriye taşıyabilir mi? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir