WhatsApp Cloud API nedir? WhatsApp’tan bulut hizmeti

20.05.2022
WhatsApp Cloud API nedir? WhatsApp’tan bulut hizmeti


WhatsApp, işletmeler için sunmuş olduğu fırsatlarını daha geniş kullanıcı tabanına yaymaya devam ediyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafınca meydana getirilen duyuruyla birlikte WhatsApp Cloud API hizmeti duyuruldu. Peki WhatsApp Cloud API nedir, ne işe yarar?

WhatsApp Cloud API nedir, ne işe yarar?

Popüler mesajlaşma uygulaması 2018 senesinde WhatsApp for Business uygulamasını duyurdu ve resmi olarak işletmelere açıldı. Yalnız WhatsApp, yeni API ile tüm kullanıcılarına parasız bulut barındırma hizmeti sunacak. Yeni Cloud API, dünyanın her yerindeki işletmenin WhatsApp’ta boy göstermesine fırsat tanıyacak.

WhatsApp üzerinden reklam verme özelliği geldi! Ama düşündüğünüz gibi değil


WhatsApp üstünden reklam verme özelliği geldi! Fakat düşündüğünüz şeklinde değil

Anlık yazışma uygulaması, iş odaklı sürümü WhatsApp Business üstünden Feysbuk’a reklam verme hususi durumunu getirdi! İşte detaylar

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa yeni bulut hizmeti tamamen parasız olacak. Özetlemek gerekirse işletmeler ve geliştiriciler, WhatsApp’taki varlığını herhangi bir para ödemeden genişletebilecek. Ek olarak Cloud API müşterilerinin yalnız “dakikalar içinde” çalışmaya başlayabileceği ifade edildi.

Aslına bakarsak tüm işletmeler için Cloud API sunmanın bazı dezavantajları da bulunuyor. Sözgelişi, küçük yada büyük fark etmeksizin tüm işletmeler varlığını WhatsApp’a aktarabilir ve kullanıcılarına uygulama üstünden ulaşabilir.

Bu durum ise kullananların onlarca değişik işletmeden reklam mesajı almasına yol açabilir. Yalnız WhatsApp kullanıcılarının, uygulama vesilesiyle hangi işletmelerin kendilerine ulaşabileceğini seçme hakkına haiz bulunduğunu belirtmek lazım.

“Herhangi bir işletme yada geliştirici, hizmetimize kolayca erişebilir, deneyimlerini özelleştirmek için direkt WhatsApp’ın üzerine kurabilir ve Meta tarafınca barındırılan güvenli WhatsApp Cloud API kullanarak müşterilere yanıt verme sürelerini hızlandırabilir.”

whatsapp facebook

Meta, yeni API hizmeti yardımıyla işletmelerin pahalı sunucu harcamalarından korunabileceğini ve WhatsApp’ın yeni özelliklerine anında erişim sağlayacaklarını söylemiş oldu. Ek olarak kullanıcılar ise uygulama üstünden daha fazlaca işletmeyle yazışma kurma şansına haiz olacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.