WhatsApp yeni güvenlik önlemi üstünde çalışıyor!

23.01.2022
WhatsApp yeni güvenlik önlemi üstünde çalışıyor!


Son yıllarda çeşitli sebeplerden dolayı Telegram ve Signal şeklinde rakiplerine kullanıcı kaybeden WhatsApp, 2022’de kullanıcı deneyimini geliştirmek üzerine bazı adımlar atılacağını söylemiş oldu. Hatta son günlerde bu doğrultuda üstünde çalmış olduğu, söyleşi geçmişini Android telefonlardan iOS‘a taşıma özelliği neredeyse tamamlandı. Ek olarak şirket, bugün meydana getirilen bir paylaşımla birlikte, güvenlik önlemlerinin de artacağının sinyallerini verdi.

iPhone kullanıcıları için WhatsApp müjdesi!


iPhone kullanıcıları için WhatsApp müjdesi!

WhatsApp, Android’den iPhone modellerine geçiş yapanlar çin mesajları aktarma özelliği denemelerine başladı. İşte özellik ve detayları….

WhatsApp, PC sürümlerine iki adımlı doğrulama getirecek!

Geçtiğimiz yıl Meta, WhatsApp üstünde bir ekip iyileştirmeleri beta programlarına dahil etti. Sözgelişi, beta programına kayıtlı kullanıcılar, uygulamanın masaüstü yada web sürümü üstünde, artık telefon bağlantısı olmaksızın mesajlaşabiliyor, sesli yada görüntülü görüşmeler gerçekleştirebiliyor.

Buna ek olarak şirket, son güncellemesinde getirmiş olduğu bir ekip bilhassa birlikte, yeni Gif’ler, emojiler ve konuşma şablonları şeklinde kullananların sevmiş olarak kullandığı araçları elden geçirdi. Hatta son çıkan sızıntılara bakılırsa, bir ekip yeniliği de gelecek günlerde getirecek. Bunların içinde fotoğraf düzenleme ve yeni ayar menüleri de yer ediniyor.

Bugün, WABetaInfo tarafınca meydana getirilen paylaşımdaysa WhatsApp, masaüstü uygulamasına ve web sürümüne iki adımlı doğrulama ekleme kabiliyeti geliştiriyor. Pek fazlaca insan emek verme ve yazışma kurma için bu uygulamaya güvendiğinden, suçluların da dolandırıcılık yöntemiyle platformdan yararlanmaya emek vermesi kaçınılmaz oluyor.

Uygulama, kullananların iki adımlı doğrulama eklemesini ve hatta kullanıcının Touch ID yada Face ID ile kilidini açmasına izin vererek bu dolandırıcılıkların üstesinden gelmeye çalışsa da, hesabını kaybeden yada dolandırılan fazlaca sayıda insan var.

Beta programının peşinden, telefonun yakınlarda olmasına gerekseme kalmadan PC’den kullanılabilir olacak uygulama, bu yeni gelecek iki adımlı doğrulamalı güvenlik önleminin peşinden, kullanıcılara tıpkı Telegram tarafında olduğu şeklinde çoklu aygıt kullanımı mevzusunda güvenilebilir bir özgürlük sunacak. Dolayısıyla şu anda sorunsuz bir halde çalışan özelliğin niçin hala betadan çıkmadığı da anlaşılmış oldu.

Mevzuyla ilgili WABetaInfo’nun yapmış olduğu açıklamaysa şu şekilde:

WhatsApp hesabınızın kaydı yapıldığında 6 haneli kodu girdikten sonrasında hesaba giriş yapmak için kişisel bir PIN istenecektir. WhatsApp, iki aşamalı doğrulamayı her yerde yönetmeyi kolaylaştırmak istiyor. Bundan dolayı gelecekteki bir güncellemede bu özelliği web/masaüstü istemcisinde sunmaya çalışıyorlar.

Web/masaüstü istemcisinde iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirmek yada dönem dışı bırakmak mümkün olacaktır. Bu, bilhassa telefonunuzu kaybettiğinizde ve PIN kodunuzu hatırlamadığınızda fazlaca önemlidir.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.