WhatsApp’tan uçtan uca şifreleme hatırlatması! – Teknoloji Pusulası

21.12.2021
WhatsApp’tan uçtan uca şifreleme hatırlatması! – Teknoloji Pusulası


İletişim hizmeti veren platformlar, son dönemlerde iki kullanıcının aralarında geçen konuşmaların tamamen onlara hususi ve gizli saklı saklı olduklarını, üçüncü bir kişinin ulaşamadığını belirtmek için uçtan uca şifreleme ifadesini kullanıyor. Dünya’nın en oldukça kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2016’dan kullanıcılarının mesajlarını bu bilhassa beraber güvende tutuyor.

Kimi zaman güvenirliği ile ilgili iddialar ortaya atılıyordu. Feysbuk CEO’su Mark Zuckerberg‘in “WhatsApp’ta herhangi bir içerik görmüyoruz.” diyerek kullanıcılarına seslenmişti. Ek olarak WhatsApp, bir kişiye bir tek ilk kez ileti atılırken uçtan uca şifreleme yaptığını belirtiyordu. Platform, kullanıcılarının güvenle yazışma kurduğuna ikna edebilmek için yeni bir özellik sunmaya hazırlanıyor.

WhatsApp’ta grup yöneticileri için yeni özellik geliyor!


WhatsApp’ta grup yöneticileri için yeni özellik geliyor!

Dünyanın en oldukça kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, gruplar için yeni bir özelliği denetim etmeye başladı.

WhatsApp, uçtan uca şifrelemeyi hatırlatmak için göstergeler ekliyor

Meta şirkete ilişkin WhatsApp uygulaması, bilhassa bu senenin başlangıcında gizlilik politikasını güncellemesiyle oldukça konuşulmuştu. Öyleki ki birçok kişi güvenirlik endişesiyle başka başka mesajlaşma uygulamalarına yönelmişti. Platform, güvenilir bulunduğunu hatırlatmak için büyük çaba gösteriyor. Yeni sürümünde uçtan uca şifrelemeyle ilgili daha fazlaca hatırlatıcı olması ümit ediliyor.

Kaynak: WABetaInfo

WhatsApp, gelecek yeni güncellemesi ile Durum, Çağrılar ve Sohbetler bölümlerinde uygulamadaki her şeyin uçtan uca şifreli bulunduğunu söyleyen bir alt data metni göstermeye hazırlanıyor. Bu güncellemesiyle olmasa bir sonraki güncellemede WhatsApp, aynı bildirimi Sohbetler kısmına eklemeyi planlıyor.

Peki uçtan uca şifreleme iyi mi çalışır?

Uçtan uca şifreleme özelliği ile veriler gönderici cihazda şifrelenir ve bir şifreleme anahtarı vasıtasıyla alıcı cihazdaki orijinal formuna geri döner. İşlem mesajlaşma esnasında program içinde çalışır. Böylece hem gönderici hem de alıcı veriyi orijinal biçiminde görür. Uçtan uca şifreleme, gönderici ve alıcı haricinde üçüncü bir kişinin verileri erişme ihtimalini tamamen olanaksız hale getirmek için kullanılır.

WhatsApp’ı güvenilir buluyor musunuz? güvenli bulduğunuz uygulamalar nedir? Lütfen görüş ve önerilerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşınız.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.