Wikipedia yöneticisinden şaşırtan kripto para yorumu

31.01.2022
Wikipedia yöneticisinden şaşırtan kripto para yorumu


Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı, 2014 yılından beri kripto para ile bağış kabul ediyor. Wikipedia yöneticisi Molly White, kripto para ile bağış kabul etme konusunu ele alan bir yazı yayınladı.

2009’da Bitcoin’in ortaya atılmasıyla birlikte hızla büyüyen kripto para piyasası, günümüzde birçok kişi için yatırım alanı olarak görülüyor. Kripto para piyasasına artan talep, hackerların ve dolandırıcıların

Yılın en büyük kripto hırsızlığı gerçekleşti: Milyonlarca dolar kripto çalındı


Senenin en büyük kripto hırsızlığı gerçekleşti: Milyonlarca dolar kripto çalındı

Milyonlarca kişinin yatırım aracı olarak kullandığı kripto piyasasında bir hırsızlık vakası daha yaşandı! Qubit Finance’den milyonlar çalındı!

Molly White: “Kripto para ile bağış yapanlar anonim değil.”

2006’dan beri Wikipedia editörü olan Molly White, çevrimiçi gazete The Signpost’a kripto para ile bağış ile ilgili görüşlerini aktardı. Kripto paraların mahremiyet, merkeziyetsizlik ve anonimliğin dışına çıktığını belirten White, yatırımcıları eleştirdi.

Wikipedia yöneticisi Molly White, kripto para ile bağışı eleştiren makale yayınladı.

Yakın tarihte kripto paraların ezici çoğunluk tarafınca zenginleşme fırsatına dönüştürüldüğünün söyleyen White, “İlk ortaya atıldığında özgür ve açık kaynaklı yazılım topluluklarında yankı uyandıran blockchain, amacından sapmış durumda. Kripto para madenciliğinin popüler hale gelmesi çevreye ziyanı büyük oranda artırdı. Bitcoin madenciliği tek başına Hollanda ve Finlandiya benzer halde ülkelerin toplam enerji kullanımına yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

White, kripto para birimlerinin iddia edilen faydalarının büyük seviyede gerçekleşmediğini altını çizdi. “Bitcoin sahiplerinin bir tek yüzde 0.01’i dolaşımdaki Bitcoin miktarının yüzde 27’sine haiz. Bu ne yazık ki Bitcoin’in çıkış amacına ters bir durum. Blockchain, geleneksel veritabanlarıyla karşılaştırıldığında son aşama yavaş ve ölçeklenmesi zor bir teknoloji. Blokchain tarafınca inşa edilen pek fazlaca teknoloji, ortaya çıkan problemler sebebiyle merkezi çözümlerin kullanılmasına niçin oldu. Meydana getirilen tüm işlemler, gene bir merkezde toplandığı için blockchain felsefesine aykırı.” dedi.

Wikimedia Vakfı, 2021 senesinde kripto para birimi ile 130.000 dolar bağış topladı. Bu miktarın toplam bağışın bir tek yüzde 0.08’i bulunduğunun altını çizen White, kullanılan platformlar sebebiyle bağışçıların anonim olmadığını deklare etti.

White, kripto para madenciliğinin çevreye olan ziyanı sebebiyle kullanılmaması gerektirme ettiğini savundu. White ek olarak Wikipedia yönetimine kripto para ile bağış seçeneğini kaldırmalarını talep ettiğini belirtti.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.