Windows 11 KB5011493 güncellemesi geldi! Format atma hatası

09.03.2022
Windows 11 KB5011493 güncellemesi geldi! Format atma hatası


Microsoft, geçen hafta sonuna doğru karşımıza çıkan Windows 11 format atma hatası için önemli bir güncelleme yayınladı. Buna nazaran Windows 11 KB5011493 güncellemesi ile kullanıcılara Her Şeyi Kaldır hatası için hususi bir yama sundu. Windows 11 Insider programı dahilinde 22000.526 yapı numarasına haiz KB5011493 güncellemesi ile bu yama haricinde birçok yeni düzeltme ile karşımıza çıktı.

Windows 11 kullanıcıları Her Şeyi Kaldır üstünden format atarken OneDrive hesabı açıksa OneDrive üzerine yedekli bazı dosyalar silinmiyordu. Bu hata Windows 11 21H2 sürümü, Windows 10 21H2 sürümü, Windows 10 21H1 sürümü ve Windows 10 20H2 sürümünde ortaya çıktı.

Microsoft kabul etti: Windows 10 ve 11 kullanıcı verileri tehlikede!


Microsoft kabul etti: Windows 10 ve 11 kullanıcı verileri tehlikede!

Windows 11 ve 10 kullanıcı verileri tehlikede. Bazı Windows 10 ve 11 sürümleri her şeyi kaldır format işlemi sonrası bazı verileri silmiyor.

Windows 11 KB5011493 güncellemesi ve özellikleri

Microsoft, Windows 11 ile karşımıza çıkan birçok soruna karşı geniş bir güncelleme yayınladı. Bilhassa kullanıcı verileri için risk oluşturan Windows 11 ve 10 format atma hatası da iki ayrı Windows güncellemesi ile düzeldi.

Windows 11, acayip başlat menüsü ve minimal menü tasarımıyla dikkat çekiyor

Bu anlamda Microsoft, Windows 10 KB5011487 güncellemesi de gene OneDrive kaynaklı Her Şeyi Kaldır format atma hatası için çözüm getirmeyi başardı. Buna nazaran Microsoft, güncelleme notlarında mevzu ile ilgili bir açıklama metnine de yer verdi:

Bir Windows cihazını sıfırlamaya çalıştığınızda ve uygulamalarının Microsoft OneDrive yada Microsoft OneDrive İş şeklinde tekrardan ayrıştırma verilerini içeren klasörleri olduğunda oluşan malum bir problemi giderir. Her şeyi kaldır’ı seçtiğinizde, Microsoft OneDrive’dan yerel olarak indirilen yada eşitlenen dosyalar silinmeyebilir. Bazı cihazların, bu güncellemeyi yükledikten sonrasında problemi tam olarak çözmesi ve sıfırlamadan sonrasında dosyaların devam etmesini önlemesi yedi (7) gün sürebilir.”

Microsoft bu anlamda kullanıcılara güncellemeyi yükledikten sonrasında kullanıcılara averaj yedi gün beklemesini tavsiye ediyor. Windows 11 için gelen bu geniş kapsamlı hata güncellemesi, kısa sürede etken hale gelecek. Gene Windows 10 kullanıcıları da OneDrive kaynaklı format atma hatasını halleden bu güncellemeyi otomatik alacak. Ek olarak, Windows 11 kullanıcıları, Windows Update> Ayarları Başlat> Güncelleştirmeleri Denetle adımlarını seyredip güncelleştirmeyi yükleme olanağına da haiz.

Windows 11 KB5011493 güncellemesi ve öne çıkan bazı hata çözümleri ve özellikleri ile karşımıza çıktı. İşte o özellikler ve hata gidermelerinden öne çıkanlar:

  • Artık tanımlama bilgilerini Microsoft Edge ve Microsoft Edge Web Explorer modu içinde paylaşarak daha sorunsuz tümleştirme sağlayabiliyorsunuz.
  • Windows 11 saati ve zamanı artık cihazınıza bağlı diğeri monitörler için vazife çubuğunda gösterilmeye başlamış olacak.
  • Microsoft, saat dilimi listesinin yönetici olmayanlar için boş olmasına neden olan bir problemi düzeltti.
  • Windows 11 güncellemesi ile pil, ses düzeyi yada Wi-Fi şeklinde diğeri simgelerin üzerine gelindiğinde yanlış araç ipuçları hatası düzeldi.
  • Microsoft, ortada hizalı vazife çubuğu için sol tarafa hava durumu içinde ne olduğu ekledi. Hava durumunun üzerine geldiğinizde, Widget’lar paneli ekranın sol tarafında görünür ve alanın üzerine gelindiğinde durduğunuzda kaybolur.
  • F1 tuşuna basıldığında Microsoft Edge Web Explorer modunun çalışmasına neden olan bir sorun düzeldi.

Windows 11 KB5011493 güncellemesi için geri kalan güncelleme notlarını Windows Insider blogunda bulabilirsiniz. Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yada SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.