Windows 11 kullanıcıları dikkat: Buna sakın tıklamayın!

10.02.2022
Windows 11 kullanıcıları dikkat: Buna sakın tıklamayın!


Çevrim içi ortamda gizlilik ve güvenlik en önemli konuların başlangıcında geliyor. Cebimizde taşıdığımız telefondan evimizdeki bilgisayara kadar, internete bağlanabilen her cihazda kişisel verilerimiz saklı. Bu da naturel olarak bizi biz gerçekleştiren verileri çalınmaya bir başka deyişle izinsiz kişilerin erişimine uygun hale getiriyor.

Siber saldırılardan korunmanın birçok yolu mevcut. Sözgelişi arka planda çalışan ve her an güvenlik kontrolü gerçekleştiren gerçek zamanlı koruma özellikli antivirüs programları oldukça başarılılar. Bir tek bilgisayar korsanları çeşitli yöntemlerle güvenlik önlemlerini atlatıp kullanıcı verilerini ele geçirmeyi başarabiliyor.

Windows 11’in görev yöneticisi tasarımı değişiyor!


Windows 11’in vazife yöneticisi tasarımı değişiyor!

Güvenilir sızıntı kaynaklarına bakılırsa Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin vazife yöneticisi tasarımında değişikliğe gitmeyi planlıyor.

Windows 11 güncellemesi şeklinde görünen feyk siteye tıklamayın

Bilgisayar korsanlarının hedefteki kişileri kandırmak için sıkça başvurduğu yöntem: phishing yada Türkçe adıyla oltalama. Bu yöntemde kullanıcı bir çok süre bankadan yada müşterisi olduğu bir şirketten gelmiş şeklinde görünen bir mail yöntemiyle kandırılıyor. Saldırgan, “Hesabınız tehlikede. Kurtarmak için şu bağlantıya tıklayın” şeklinde mesajlar göndererek kurbanın bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.

windows-11-oyuncular-arasinda-populerlesiyor

HP’nin Tehdit Araştırma birimi, Windows 11 kullanıcılarını hedefleyen yeni bir atak keşfetti. Paylaşılan bilgiye bakılırsa atak şu şekilde gerçekleşiyor:

Saldırganlar ilk olarak Microsoft’un resmi Windows 11 güncelleme sayfasının birebir kopyasını oluşturuyorlar. Arkasından bilgisayarını güncellemek isteyen kullanıcı, Microsoft’un sitesine gitmesi gerekirken ‘Windows Upgraded’ adlı feyk sayfaya ulaşıyor. Bir tek site tasarım bakımından aynı olduğundan hangisinin feyk ve gerçek olduğu ilk bakışta ayırt edilemiyor.

Feyk sitedeki güncellemeyi indir butonuna tıklandığında işler sarpa sarıyor. Bilgisayara saldırgan tarafınca hazırlanan “Windows11InstallationAssistant.exe” adlı 1.5 MB’lık bir ZIP dosyası iniyor. Kullanıcı bu dosyayı çalıştırdığı anda bilgisayarında kayıtlı şifreler, kredi kartı bilgileri, kripto para verileri dahil her şeyi saldırganın eline geçiyor.

Peki bu şekil saldırılardan korunmak için ne yapmalısınız? Bilgisayarınızda ne olursa olsun bir antivirüs programı bulundurmanızda yarar var. En iyi parasız antivirüs yazılımları listemizde sizi kötü amaçlı saldırılara karşı koruyacak programları bulabilirsiniz. Antivirüs programları hem tarayıcınızı hem de bilgisayarınızdaki dosyaları koruyacaktır.

Karda yürü izini belli etme: İnternette anonimlik nasıl sağlanır?


Karda yürü izini belli etme: İnternette anonimlik iyi mi sağlanır?

İnternette anonim olmak her insanoğlunun merak etmiş olduğu bir mevzu. Peki bu mümkün mü? Bilmenizde yarar olacak detayları anlattık.

Sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum bölümünde yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.