Xbox Series X, ses alanında yükseltme aldı

12.02.2022
Xbox Series X, ses alanında yükseltme aldı


Xbox Series X ve S konsollarına, ses alanında yeni bir yükseltme geldi. Bu aşamada konsol sahipleri, oyun oynarken ses kurulumunun iyi mi işlediğine dair bir önizleme menüsüyle karşılaştı. Bu aşamada sesinizi ayarlarken emek harcama işleyişine dair informasyon sahibi olabileceksiniz.

Xbox Insider‘lar artık kullananların düzgüsel stereo, 5.1 ve ev sineması için Dolby Atmos dahil çeşitli seçenekler içinde gezinmelerini elde eden ses kurulum ekranının önizlemesini yapabiliyor. Kulurumda hangi hoparlörün etkin bulunduğunu göstermek için bir animasyonla ses deseni oynayarak lüzumlu ayarlamaları yapmanıza olanak tanıyor.

PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?


PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?

Geçen yıldan beri süratli bir rekabetin içinde olan PlayStation 5 ve Xbox Series X, Ocak 2022 karnesini aldı.

Xbox Series X, ses önizlemesini sundu

Her ses kurulumu arasındaki farkı belirlemede özellik önem arz ediyor. Buna ek olarak hoparlörlerinizin doğru konuma yerleştirildiği mevzusunda da kati bir yargıya haiz olabilirsiniz. Bu iki noktada da ne kadar kullanışlı bulunduğunu bizlere gösteriyor.

xbox-series-x-ses-alaninda-yukseltme-aldi

Bu seçeneklerin bazılarından yararlanmak için uyumlu bir alıcıya ihtiyacınız var. Bu aşamada örneğin DTS: X‘i destekleyen bir kurulumunuz yoksa ev beyazperde sistemi için bunun çalışmasını beklememeniz gerekiyor. Bu sebeple emek vermesi için bu kuruluma ihtiyacınız var.

Bu gördüğümüz, Xbox Series X ve S için ilk ses yükseltmesi değil. Microsoft kısa süre ilkin kulaklık bağladığınızda TV hoparlörlerini otomatikman kapatan bir özellik sundu. Şirket ek olarak şu anda üç tür uzamsal sesi destekliyor. Bunlar; Windows Sonic, Dolby Atmos ve DTS: X olarak karşımıza çıkıyor.

xbox-series-x-ses-alaninda-yukseltme-aldi

Microsoft‘un oyunlarda ses kalitesine önem verenler için bu alanda yenilik yapması kullanıcıları mutlu ediyor. Ses, video oyunlarında bir çok süre daha kaliteli görseller ve yüksek kare hızları sebebiyle bir çok süre göz ardı kalıyor. Gene de bu unsur, sizleri rekabetçi bir oyun oynarken içine çekebilecek bir durum. Bu yüzden bazı oyuncular için büyük öneme haiz.

Sesi ciddiye alan tek taraf Microsoft olmadı. Sony‘nin PS5 3D sesi, Uncharted: Legacy of Thieves Collection benzer halde oyunlarda da etkili bir performans veriyor.

Sizler Xbox Series X ve S konsolları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi SDN Forum‘da belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.