Xbox, Twitch’te yaşanmış olan rahatsız etme skandalını değerlendirdi – Teknoloji Pusulası

22.12.2021
Xbox, Twitch’te yaşanmış olan rahatsız etme skandalını değerlendirdi – Teknoloji Pusulası


Xbox cephesinden, Twitch‘te yaşanmış olan son rahatsız etme vakalarına ilk yorum geldi. Halo Infinite‘in çıkışı ile oyunu oynayan yayıncı sayısında önemli sayda bir artış görüldü. Bununla birlikte platformda yayınlanma gerçekleştiren bazı kişiler, Halo oyuncularının yoğun hakaretlerine maruz kaldı.

Durumu değerlendiren Xbox yönetimi, mutsuz olduklarını belirtirken, lüzumlu adımları atacaklarını duyurdu. Şirket, marka güvenilirliği açısından da bu şekil vakalara daha sert tepkiler verecek.

Henry Cavill, rol almak istediği Rockstar Games yapımını açıkladı


Henry Cavill, rol almak istediği Rockstar Games yapımını deklare etti

The Witcher dizisi ve Superman rolleriyle hafızalara kazınan Henry Cavill, Rockstar Games’e ilişkin hangi yapımda rol almak istediğini deklare etti.

Xbox, saldırıya uğrayan yayıncının yanında

Geçtiğimiz günlerde Twitch‘te yayınlanma gerçekleştiren Grenade Queen adlı hanım yayıncı, bazı Halo Infinite oyuncularının tacizine maruz kalmıştı. Cinsiyetçi söylemlerle karşı karşıya kalan başarı göstermiş isim, Twitter üstünden ilk tepkiyi şöyleki verdi:

Muntazam insanlara karşı 1 sıkıntılı maç yapıyorlarsa hiçbir hanım bununla uğraşmak zorunda kalmamalı. Bu yaşananların, bir tek bir parçasıydı.

Durumu fark eden Xbox yöneticisi Seamus Blackley, ilk tepkiyi gösterdi. Firmanın yaratıcı ekibinde yer edinen yönetici, bu vakası öngöremediklerini deklare etti. Bu şekilde bir şeyin yine yaşanmaması için çalışacaklarını aktaran Blackley, açıklamasında şunlara yer verdi:

Xbox için öngördüğümüz gelecek bu değildi. Topluluk olarak ve Microsoft yardımıyla bunun vurgulanması ve durdurulması gerekiyor. Bunu değiştirebilmek için oyuncular, geliştiriciler ve konsol üreticileri içinde ekip emek vermesi gerekecek ve zamanı geldi. Süre geçti. Bunun yeni olmadığını biliyorum. Uzun süredir hiçbir şey yapılmadığı için kızgın olduğunuzu da biliyorum. Haklısınız. Bir tek beni daha oldukca motive ediyor. Bu ortamları temizlemek mümkündür. Haydi yapalım şunu.

Xbox cephesinden gelen tepkinin peşinden cinsiyetçi söylemlerde bulunan oyunculardan birinin, Grenade Queen‘den özür dilemiş olduğu öğrenildi. Öte taraftan uzun süredir gündemde olan ve yayıncıların boykot sonucuna neden olan bu saldırılar ile ilgili Twitch cephesi herhangi bir yorumda bulunmadı. Xbox yönetimi kişilerin anonim olmalarının, saldırıya geçme mevzusunda cesaret verdiğini savunurken, her insanoğlunun gerçek kimlikleri ile internete girmeleri gerektirme ettiğini savundu. Uzun bir süre daha gündemde duracak üzücü olayların tam olarak ne zaman biteceği ise merak mevzusu.

Peki sizce Xbox tam olarak ne yapmalı? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.