Xiaomi akıllı telefonlara zelzele uyarı sistemi geliyor

05.04.2022
Xiaomi akıllı telefonlara zelzele uyarı sistemi geliyor


Xiaomi, Endonezya ve Çin destekli kurumlar ile başlatmış olduğu bir ortaklık sonrasında, bazı akıllı telefon modellerine zelzele uyarı sistemi ekledi. Xiaomi’nin Zelzele Erken Uyarısı (EEW) özelliği MIUI 12, 12.5 ve 13 için sunulacak.

İlk olarak Endonezya’da denetim edilecek Zelzele Erken Uyarısı, kullanıcıları yakınlarda yaşanmış olan sarsıntılara karşı evvelde koruyabilir. Google’ın hizmetine benzer olan Xiaomi uyarı sistemi, yerel kaynaklardan veri biriktirerek çalışıyor.

Google, Android Deprem Uyarı Sistemi’ni tanıttı


Google, Android Zelzele Uyarı Sistemi’ni tanıttı

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayacak Android Zelzele Uyarı Sistemi ‘ni tanıttı.

Xiaomi zelzele uyarı sistemi iyi mi kullanılır?

Zelzele dalgasından fazlaca daha süratli olan elektrik dalgalarından yararlanan Xiaomi Zelzele Erken Uyarısı (EEW) hususi durumunun, depremden saniyeler öncesinde uyarı verebildiği ifade edildi. MIUI 12, 12.5 ve 13 için sunulacak sistem; depremin büyüklüğünü, tahmini zamanını ve derinliğini evvelde gösterebilecek.

Zelzele Erken Uyarısı’nı aktifleştiren Endonezya’daki Xiaomi kullanıcıları, yazılı ve sesli ikazlar alarak evvelde korunma şansına haiz olacak. Xiaomi, sistemin minimum dört yada daha fazlaca büyüklükteki depremlerde uyarı vereceğini söylüyor.

Çinli üretici, devlet kurumlarıyla birlikte geliştirdiği zelzele uyarı sistemi hakkında şunları paylaştı:

Zelzele seyretme ajansı bir zelzele tespit ettiğinde, erken uyarı bilgilerini hususi bir kanal vasıtasıyla Xiaomi sunucusuna senkronize edecek. Xiaomi, etkilenen bölgelerdeki kullanıcılara erken uyarı bilgilerini anında iletmek için öncelikli kanalı kullanacak.”

Daha ilkin de zelzele şeklinde organik afetler mevzusunda insanları uyarmak için teknoloji kullanılmıştı. 2016 senesinde UC Berkely ve Deutsche Telekom’un geliştirdiği uygulama, sismik sallantıyı evvelde algılamak ve kullanıcıları uyarmak için akıllı telefonlardaki ivmeölçerleri kullanıyordu.

MyShake adlı bu uygulamanın neticeleri ise tam olarak beğenilmedi. Uygulamayı yükleyen kullanıcılar, pil enerjisini tükettiğini ve tekrarlanan ikazlar verdiğini ve kimi süre asla uyarı vermediğini bildirdi. MyShake geliştiricileri ise teknolojilerinin geleneksel sismik ağların yerini alamayacağını kabul etmişti.

Ek olarak Google da benzer bir zelzele uyarı sistemine haiz. Google’ın geliştirdiği Android Zelzele Uyarı Sistemi yardımıyla birer uyarı aleti şeklinde davranan telefonlar, depremde kullanıcılara bildirimler gönderiyor. 

Peki ya siz Xiaomi tarafınca sunulan zelzele uyarı sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.