Xiaomi telefonlarda muhtemelen bilmediğiniz 5 özellik

06.02.2022
Xiaomi telefonlarda muhtemelen bilmediğiniz 5 özellik


Xiaomi, kendi kullanıcı arayüzü olan MIUI ile cihazlarına fazlaca sayıda özellik sunuyor. MIUI’ın pek fazlaca özelliği kullanıcılar tarafınca yaygın bir halde kullanılsa da ne yazık ki bir kısmı da oldukça azca sayıda kişi tarafınca biliniyor. Xiaomi, Redmi ve POCO cihazlarınızda fark etmemiş olabileceğiniz, gözden kaçan o özellikleri sizler için bir araya getirdik. Telefonunuzu daha işlevsel bir halde kullanmak için listemizden yararlanabilirsiniz!

Xiaomi, MIUI 13 alacak telefonlar listesini güncelledi

Gözünüzden kaçırmış olabileceğiniz gizli saklı saklı MIUI özellikleri

Bildirim çubuğundan cihazınızı optimize edin

Neredeyse tüm Xiaomi, Redmi yada POCO cihazlarda kendiliğinden yüklü bir Güvenlik uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaya girdiğiniz zaman, telefonunuzun performansını optimize etmenize yarayan, bununla birlikte depolama alanındaki gereksiz verileri boşaltmanıza müsaade eden bir seçenek bulunuyor. Muhtemelen pek fazlaca kullanıcı, bu özelliğin farkındadır. Bir tek tüm bu işlemleri, uygulamaya girmeye gerek kalmadan, tek bir dokunuşla da yapabilirsiniz.

Güvenlik uygulamasının sağ üst köşesinde yer edinen Ayarlar seçeneğine tıklayarak, bu özelliği bildirim çubuğunda göstermenize izin verecek bir gizli saklı saklı seçenek yer ediniyor. Böylelikle herhangi bir zahmete gerek kalmadan, tek hareketle bildirim tepsisini açarak cihazınızı hızlıca optimize edebilirsiniz.

Ses düzeyinin otomatikman azalmasını önleyin

Düzgüsel şartlarda telefonunuzdan bir video izlerken ya da müzik dinlerken bildirim aldığınızda; tükettiğiniz içeriğin sesi otomatikman kısılır. Bilhassa de gün içinde fazlaca fazla bildirim alan biriyseniz, bu oldukça can bunaltan bir durum haline gelecektir. Fakat bu MIUI özelliği yardımıyla çoklu ses kaynaklarını denetim altına alabilirsiniz. Ayarlar sayfasından Ses ve titreşim kısmına giderek, video izlediğiniz esnada gelen bildirimlerin sesini denetim altına alabilirsiniz.

Zamanlanabilir ‘rahatsız etmeyin’ modu

MIUI arayüzünde standart kullanımın yanı sıra titreşim ve sessize alma modları bulunuyor. Fakat diğeri arayüzlerden değişik olarak Xiaomi, rahatsız etmeyin adlı bir moda haiz. Bu modun özelliği, gelen tüm aramaları, mesajları ve diğeri bildirimleri otomatikman susturması… Dikkatinizi dağıtacak tüm fonksiyonları ergonomik bir halde engellemesiyle dikkat çekiyor.

Başta öğrenciler olmak suretiyle pek fazlaca kullanıcının ara sıra danıştığı bu mod, küçük bir gizli saklı saklı özelliğe haiz. Birçok kullanıcı, rahatsız etmeyin modunu etkinleştirdiğini unutmuş olduğundan, şirket bir programlama özelliği geliştirdi. Modu etken ederken, ne zaman kendi kendine kapanmasını istediğinizi de otomatik bir halde ayarlamanız mümkün.

İstediğiniz uygulamanın web erişimini kısıtlayın

Biz bilincinde olmasak da pek fazlaca mobil uygulama, gizli saklı saklı gizli saklı saklı internetimizi tüketiyor. Kim bilir ay sonu fark ettiğiniz yüksek veri tüketim miktarının başlıca sebebi bu olabilir. Bunun önüne geçmek için Xiaomi telefonlarda, istediğiniz bir uygulamanın web erişimini kısıtlamanıza müsaade eden bir özellik bulunuyor. Ayarlar sayfasında yer edinen bu fonksiyon yardımıyla, istediğiniz uygulamayı yalnızca Wi-Fi ile kullanabilme şansına haiz olabiliyorsunuz. Böylelikle veri tüketiminden ciddi bir tutum edebilirsiniz.

Telefonunuzu ters çevirerek aramaları sessize alın

Xiaomi telefonlardaki en ilgi çeken gizli saklı saklı cevherlerden bir tanesi de cihazınızı ters çevirerek sessize alma fonksiyonudur. Masanın üstünde duran telefonunuza bir çağrı geldiği zaman, yalnızca aleti ters çevirmek suretiyle aramayı sessize alıp gürültü çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bildirim ışığının yanmasını engeller ve titreşimi de durdurabilirsiniz. Bunu yapmak için telefonunuzun Ayarlar sayfasına girip, Gelen aramalar seçeneğine tıklayıp, Aramayı susturmak için çevir yazısını işaretlemeniz kafi olacak.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.