Xiaomi’den bir üst düzey çekilme daha!

31.01.2022
Xiaomi’den bir üst düzey çekilme daha!


Huawei’nin ABD ambargosuna takılması sonrası yıldızı parlayan Xiaomi, akıllı telefon tarafında büyük bir ayrılık daha yaşadı. Kısa süre ilkin Xiaomi CEO‘su Lei Jun çekilme etti. Bunun bir çekilme olmadığını açıklayan şirket Lei Jun‘un otomobil tarafına odaklanacağını deklare etti. Bir tek 2020’de Lenovo‘dan Xiaomi‘ye geçen Chang Cheng‘in istifası ise yeni dedikodulara niçin oldu.

Xiaomi’den kullanıcıları kızdıracak sensör kararı!


Xiaomi’den kullanıcıları kızdıracak sensör sonucu!

Xiaomi, akıllı telefonlarındaki yakınlık sensörü problemini yeni cihazlarında çözeceğini söylemişti. Fakat durum öyleki gözükmüyor.

Xiaomi akıllı telefon pazarında kan mı kaybediyor?

Çinli teknoloji devi, akıllı telefondan, scooter modellerine robot süpürgeden su ısıtıcısına kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesine haiz. Bilhassa son iki yılda akıllı telefon tarafında atılım icra eden şirket hem pazarlama stratejisini hem de marka adlandırmalarını değiştirdi. Bir tek tüm bu değişime karşın Xiaomi, akıllı telefon pazarında istediği pazar oranı başarısını yakalayamadı.

İlk ilkin Xiaomi’nin kuruluşundan beri firmanın başlangıcında yer edinen Lei Jun‘un istifası dedikodulara niçin oldu. Bir tek Xiaomi kısa sürede bir açıklama yapmış oldu ve çekilme iddialarını yalan bulunduğunu beyan etti. Xiaomi Başkan Yardımcısı Chang Cheng istifası ise nerede ise Lei Jun istifası hazmedilmeden geldi.

Xaiomi son günlerde çekilme haberleriyle gündeme gelmeye başladı

Xiaomi ise yapmış olduğu açıklamada Chang Cheng‘in tamamen hususi sebepler ile çekilme ettiğini, şirket içi bir sorun olmadığı açıklamasını yapmış oldu. Her ne kadar Chang Cheng, Xiaomi Başkan Yardımcısı olsa da aslolan olarak mobil taraftan sorumluydu. Daha ilkin dokuz yıl Lenovo’nun mobil tarafında vazife icra eden Cheng, Lenovo markasında hem dizüstü bilgisayar hem de akıllı telefon pazarında önemli başarılar kazanmıştır. Bu başarılar sonrası ise Xiaomi’ye aktarma oldu.

Bizzat Xiaomi eski CEO’su Lei Jun tarafınca meydana getirilen duyuru ile şirkete katılan Chang Cheng‘in, Lei Jun’dan derhal sonrasında bu çekilme kararını alması ise acayip. Zira Lei Jun‘un koltuğuna Chang Cheng‘in gelmesi beklentiler arasındaydı.

Xiaomi son dönemde Android 12 dağıtımında yavaş kalmış olduğu sebebi öne sürülerek eleştirilerin odağında. Gene firmanın yeni telefonunda bile hatalı yakınlık sensörü kullanımı da tüketici tarafında tepkiye niçin oldu. Çin pazarında Huawei’nin yerini alamayan şirket pazarda Apple’ın liderliğe oturmasına da engel olamadı. Tüm bunlara karşın Xiaomi akıllı telefon pazarında fiyat performans odaklı modellerde önemli bir paya haiz.

Xiaomi’de yaşanmış olan bu istifalar sonrası CEO ve başkan yardımcısı görevlerine kimlerin geleceği ise merak mevzusu. Sizce Xaiomi hakkaten kan mı kaybediyor yoksa bu iki istifanın ardı ardına gelmesi tesadüf mü? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir