Yanlış zamanda yerseniz fena hissettirebilecek 12 yiyecek

22.08.2022
Yanlış zamanda yerseniz fena hissettirebilecek 12 yiyecek


Bazı sıhhatli yiyeceklerin belirli zamanlarda tüketildiğinde sağlıksız hale geldiğini biliyor muydunuz? İşte yanlış zamanda yerseniz fena hissettirebilecek 12 yiyecek…

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek

Sıhhatli ve dengeli beslenme, sağlığınızı korumanın mühim bir parçasıdır ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenize destek sağlar. Sadece sıhhatli olarak görülen bazı yiyecekler, sizi daha fena hissettirebilir.

Ne yediğiniz ruh halinizi, zihinsel ve fizyolojik sağlığınızı etkisinde bırakır. Fazla kilo, aşırı kiloluluk, kalp ve damar hastalıkları, şişkinlik, mide ağrıları ve reflü benzer biçimde birçok sıhhat problemi yediğiniz gıdanın ötesinde yediğiniz saatten de etkilenir.

Bazı gıdaların yendiği saatler vücudun muntazam çalışmasını etkileyebilir.

İşte yanlış zamanda yerseniz sizi fena hissettirebilecek 12 yiyecek.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #1

Muz

Muz, güne sıhhatli bir başlangıç ​​için mükemmel bir seçenek benzer biçimde görünse de, kahvaltıda yalnız aç karnına muz yerseniz yalnız enerji seviyenizi düşürürler.

Muzlar oldukca şeker ihtiva ettiği için ilkin enerjik hissedersiniz, sadece yalnız birkaç saat sonrasında bitkin ve açlık hisleri ortaya çıkar.

Muz, ishale yol açabileceğinden irritabl bağırsak sendromunda da zararı dokunan olabilir.

Muzları kahvaltınızdan kesmek istemiyorsanız, onları yüksek yağlı yiyeceklerle eşleştirin.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #2

Kahve

Uyandıktan derhal sonrasında bir fincan kahve içmek pek oldukca kişiye oldukça düzgüsel ve hatta enerjik duymak için etkili bir şey benzer biçimde görünüyor fakat aslına bakarsak işe yaramaz. Araştırmalar, kahvaltıdan ilkin kahve içmenin kafein toleransını artırdığını göstermiştir.

Uyandıktan sonraki ilk saat içinde vücut organik olarak kortizol üretir ve bu süreci ve biyolojik ritmi bozmamanız gerekir. Uyandıktan ve kahvaltı yaptıktan sonrasında iki saat içinde kahve içmek en iyisidir. Uykusuzluğu önlemek için gece geç saatlerde de kahveden kaçınılmalıdır.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #3

Pirinç

Sindirimi oldukca uzun devam eden oldukca sayıda karmaşık karbonhidrat içerdiğinden öğleden sonrasında ve akşam pirinç yenilmemelidir. Ek olarak pirincin kalorisi yüksektir, bu yüzden geç saatlerde yerseniz daha çok kilo alırsınız.

Pirinç, öğle yemeği için iyi bir seçimdir zira sizi uzun süre tok meblağ ve öğle saatlerinde metabolizma en süratli döneminde olur.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #4

Şeker

Şekerden tamamen kaçınmak en iyisidir, sadece bu neredeyse imkansızdır. Şeker tüketiminde meydana getirilen en büyük hata, atıştırmalık olarak tatlı yemektir. Tatlılar kan şekerinde ani bir yükselmeye, arkasından keskin bir düşüşe niçin olarak yorgunluğa ve gerginliğe neden olur.

Tatlılar olmadan yapamıyorsanız, ana yemekten derhal sonrasında bir şeyler yiyecek daha iyidir. Bu, şeker seviyesini keskin bir halde yükselmesini kısmen engelleyecektir.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #5

Süt

Birçok insanoğlunun çocukluğundan beri güne bir bardak sütle başlama alışkanlığı vardır, sadece birçok erişkin için bu o denli da iyi değildir. Sütün sindirimi zor olsa gerek, bu yüzden onu öteki gıdalarla beraber tüketmek mide ekşimesine ve mide ağrısına niçin olabilir.

Bir bardak ılık süt için en iyi vakit akşam saatleridir. Sizi rahatlatacak ve daha dinlendirici ve daha iyi bir uyku elde edecektir.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #6

Et

Et mükemmel bir protein ve B vitamini deposudur, sadece sindirim sistemi üstünde oldukca fazla yük oluşturabilir. Bundan dolayı akşamları ve yatmadan ilkin tüketilmemelidir.

En iyi seçenek, yatmadan en geç 3 saat ilkin yağsız et yemektir. Bu sizi tok tutacak ve kilo almanıza niçin olacak oldukca fazla kalori vermeyecektir.

Vücuda kafi proteini sağlamak için et gün içinde tüketilmelidir, sadece sabah tüketilmemelidir.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #7

Fındık

Fındık sıhhatli bir kuruyemiştir, sadece yatmadan ilkin fındık yiyecek pek iyi değildir. Dayanamıyorsanız, birkaç tane yiyin, sadece aşırı yemenin sindirim problemlerine ve uykuya dalmada güçlüklere niçin olacağını ihmal etmeyin.

Kahvaltıda ve gün süresince öğün aralarında atıştırmalık olarak fındık yiyebilirsiniz.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #8

Yağlı peynirler

Yatmadan ilkin bir dilim ekmek ve peynir cezbedici gelebilir, sadece buna yenik düşmemek daha iyidir.

Sindirimi zor olsa gerek, bu da uyku kalitenizi negatif etkisinde bırakır. Kahvaltıda yiyecek en iyisidir.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #9

Narenciye

Güne bir bardak narenciye suyuyla adım atmak sıhhatli bir seçenek benzer biçimde görünse de aslına bakarsak o şekilde değil. Narenciye meyveleri oldukça asidiktir ve yemekle beraber yada yemekten ilkin tüketildiğinde mide ekşimesine, midede ağırlık hissine ve besinlerin yavaş emilmesine niçin olabilir.

Narenciye meyvelerini azca oranda ve yiyeceklerden sonrasında tüketmek daha iyidir.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #10

Fasulye

Baklagiller protein açısından oldukca zengindir, bu yüzden akşamları yiyecek şişkinlik ve uyku bozukluklarına niçin olabilir.

Fasulye öğle yemeği yada erken akşam yemeği için idealdir, besinler en iyi şekilde emilir ve şişkinlik olmaz.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #11

Elma

Elmalar lif bakımından zengindir, sindirimi iyileştiren organik asitler ihtiva eder. Sadece geceleri elma yerseniz, asit midenizde birikir ve sorunlara niçin olur. Elmalar ek olarak gaza ve bağırsak hareketlerinde sorunlara niçin olabilir. Bunun sebebi, sindirimin geceleri organik olarak yavaşlaması ve herhangi bir yiyeceğin sindirilmesinin daha zor olmasıdır.

Elma yiyecek için en iyi vakit sabahtır, zira uzun bir uykudan sonrasında bağırsakları harekete geçirir. Bu, bilhassa önceki gece sağlıksız yiyecekler yediyseniz yararlıdır.

Yanlış zamanda yerseniz kötü hissettirebilecek 12 yiyecek #12

Yoğurt

Mide asidini azaltabilen laktoz içerdiğinden aç karnına yoğurt yemekten kaçınılmalıdır. Bu, ana yemeğinizi yediğinizde sindirimi daha da yavaşlatır ve sorunlara niçin olur.

Ana yemekten 1-2 saat sonrasında yoğurt yiyecek en iyisidir. Yatmadan ilkin bir kase yoğurt yiyecek iyi bir fikirdir, zira yoğurttan elde edilmiş proteinler gece süresince kasların gelişimine katkıda bulunur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.