Yargıtay, evi terk eden hasta eşe bakmamayı kusur saymadı

16.04.2022
Yargıtay, evi terk eden hasta eşe bakmamayı kusur saymadıBoşanma davasıyla ilgili değerlendirme meydana getiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, fiili ayrılık sürecinde hastalanarak tedavi gören kocasıyla ilgilenmeyen hanımı kusursuz buldu.


Yargıtay, evi terk eden hasta eşe bakmamayı kusur saymadı

İçtihat Bülteni’nden edinilen bilgiye nazaran; hastalık döneminde karısının kendisiyle ilgilenmediğini iddia eden eş boşanma davası açtı.

Aile Mahkemesi davacı eşin, karısına ve evine ilgisiz bulunduğunu ve alkol alışkanlığının bulunduğuna; kadının ise hastalık döneminde yanında bulunmadığına vurgu yapmış oldu.

Bunun üstüne davacı adamın ağır, davacı kadının hafifçe kusurlu olduğu sebebi öne sürülerek davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına, hanım lehine maddi tazminat ve nafakaya hükmedildi.

Son karar Yargıtay’dan geldi

İHA’nın haberine nazaran, krarı davacı adam; kusur belirlemesi, maddi tazminat ve nafakalar yönünden, davalı hanım ise hükmün tamamı yönünden istinafa taşıdı. Bölge Adalet sarayı Mahkemesi, kadının tinsel tazminat talebinin kabulü ile hanım lehine tinsel tazminata hükmetti. Sonucu iki taraf da temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay, evi terk eden hasta eşe bakmamayı kusur saymadı #1

“Aile birliğinin sarsılması adamın davranışlarından kaynaklı”

Yargıtay davacı tarafın ağır kusurlu olduğuna dikkat çekere şu ifadelere yer verdi:

“Aile birliğinin sarsılması tamamen davacı adamın tutum ve davranışlarından kaynaklanmış olup, davalı hanıma atfı mümkün hiçbir kusur gerçekleşmemiştir. Mahkemece; adam tarafınca oluşturulan boşanma davasında, kadının da eşinin hastalığı döneminde yanında bulunmadığı sebebi öne sürülerek kusurlu olduğu kabul edilmiş ise de tarafların ortak evlatları Serkan’ın ve öteki tanıkların beyanlarından da anlaşılacağı suretiyle davacı adamın birlik görevlerini yerine getirmediği ve haklı sebep olmadan ortak konutu terk ederek evden ayrılmış olduğu anlaşılmıştır.

“Hanım kusurlu değildir”

Tarafların fiili ayrılıkları sürecinde davacı adamın hastalanarak tedavi görmüş olduğu anlaşılmakla, bu süreçte kadının eşinin rahatsızlığı ile ilgilenmemesinin hanıma kusur olarak yüklenmesi doğru olmamıştır. Gerçekleşen bu durum karşısında davanın reddi gerekirken delillerin takdirinde hataya düşülerek yazılı gerekçe ile boşanmaya karar verilmesi usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.