Yargıtay, yapay zeka sistemine geçiyor: İşte detaylar

07.01.2022
Yargıtay, yapay zeka sistemine geçiyor: İşte detaylar


Gelişen değişen hızla gelişen teknolojinin bizlere en büyük hediyelerinden biri de yapay zeka diyebiliriz. İnsan yaşamını kolaylaştıran ve daha da konforlu hale getiren bu teknoloji; günümüzde esenlik, otomotiv, sesli asistan, siber güvenlik ve müdafa sanayi şeklinde onlarca alanda başarıyla kullanılıyor.

Bunlara bir yenisi kısa süre ilkin eklendi. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, basın mensuplarıyla bir araya gelmiş olduğu 2021 yılı değerlendirme toplantısında ilerleyen dönemlerde yapay zeka sistemine geçeceklerini deklare etti. İşte detaylar…

İlginç araştırma: Yapay zeka psikolog olabilir!


İlginç araştırma: Yapay zeka psikolog olabilir!

Meydana getirilen bir esenlik araştırması gösterdi ki yapay zeka, psikolog olarak hastaların semptomlarını azaltabilir.

Yargıtay, 2023 senesinde yapay zeka sistemine geçecek

Türkiye’nin dört yüksek yargı organından biri ve karar ve hükümlerin son araştırma mercii konumunda bulunan Yargıtay, son yıllarda yaygınlaşan yapay zeka ile ilgili önemli emek harcamalar yürüttüklerini deklare etti. Söz mevzusu değişen hızla gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanarak adli kaliteyi bir üst seviyeye çıkarmak isteyen kurum, önümüzdeki yıllardan itibaren yapay zeka sistemine geçeceklerini duyurdu.

Sabah gazetesinin haberine nazaran; Yargıtay cephesinde yapay zeka destekli yeni bir sistem üstünden emsal ve güncel kararların yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak adli kalitenin yükseltilmesi hedefleniyor. 2023 senesinde faaliyete geçmesi beklenen yeni sistem üstündeki çalışmalarda büyük bir aşama kaydedildiğini de belirtelim.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 2015 yılından itibaren şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi gereği tüm kararları kamunun erişimine ve denetimine açtıklarını, yalnız altı milyonun üstündeki karar arasından güncel ve yol gösterici değerleri bulunan kararların tespit edilmesinde çeşitli zorluklar yaşandığını belirtti. Bu şeklinde birçok nedenden dolayı yapay zeka sisteminin artık lüzumlu bulunduğunu ifade eden Akarca, şu ifadeleri kullandı;

Bu yüzden, yapay zeka tabanlı yeni bir sistem üstünden emsal ve güncel kararların yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak adli kaliteyi yükseltmeye çalışıyoruz. Yargıda çağ açacak sistemimizle ilgili olarak ihale başvuruları tamamlandı ve tüm emek harcamalar personel eğitimleri dahil 2023 senesinde tamamlanacak.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.