Yatırımcılar mutsuz: Sony hissileri, PlayStation yüzünden çakıldı!

03.02.2022
Yatırımcılar mutsuz: Sony hissileri, PlayStation yüzünden çakıldı!


Oyun konsolu dünyasında PlayStation ve Xbox arasındaki kıyasıya çekişme devam ederken geçtiğimiz günlerde Sony PlayStation 5 satış tahminlerini açıklamıştı. Şu an için Xbox Series X|S konsollarını geride bırakan konsolun satış sayısı, gene de şirketi memnun etmedi. PlayStation 5 satışları Sony’yi doygunluk etmedi! PlayStation 5 satışları, bundan önceki dönem kadar başarıya ulaşmış olamadı. Sony, yaşanmış olan küresel sıkıntıların […]

Oyun konsolu dünyasında PlayStation ve Xbox arasındaki kıyasıya çekişme devam ederken geçtiğimiz günlerde Sony PlayStation 5 satış tahminlerini açıklamıştı. Şu an için Xbox Series X|S konsollarını geride bırakan konsolun satış sayısı, gene de şirketi memnun etmedi.

PlayStation 5 satışları Sony’yi tatmin etmedi!


PlayStation 5 satışları Sony’yi doygunluk etmedi!

PlayStation 5 satışları, bundan önceki dönem kadar başarıya ulaşmış olamadı. Sony, yaşanmış olan küresel sıkıntıların bu durumda etkili bulunduğunu söylemiş oldu.

Sony’nin hisseleri yüzde 8,6’lık bir düşüş yaşadı

Geçtiğimiz günlerde Sony’nin oyun konsolları PlayStation 4 ve 5 ürünlerinin satış performanslarının kıyaslandığı bir rapor yayınlandı. 2013 yılının son çeyreğinde satışa çıkan PS4, ilk 3 aylık döneminde 4.5 milyon tane satmıştı. PS5 de ilk üç ayında benzer performansı göstermişti bir tek gerisini getiremedi.

Tüm dünyayı tesiri altına alan küresel çip krizi, etkilerini göstermeye devam ediyor. Birçok teknoloji şirketi bu krizden yaralar almaya devam ediyor. Birkaç gün ilkin Sony CFO’su Hiroki Totoki, bu probleminin 2022 yılı süresince yakalarına yapışacağını, PS 5 bulmanın zorlaşacağını açıklamıştı. Tüm bu gelişmelerin peşinden piyasalar da şirkete tepkisini gösterdi.

Şirket, senelik bazda PS 5 tahmini 14,8 milyondan 11,5 milyon tane cihaza düşürdü. Bu açıklamalar sonrasında cuma gününe kıyasla Sony hisselerinde yüzde 8,6’lık bir düşüş gerçekleşti. Küresel çip krizi firmanın en büyük rakibi Xbox’ı da etkiliyor.

Uzman görüşlerine bakılırsa Sony’nin bu gidişatı değiştirmesi zor görünüyor. Kimi raporlara bakılırsa 2025 yılına kadar tesirini hissettirecek olan yarı iletken krizinin en ağır dönemleri yaşanıyor. Sony, en büyük marka ürünü olan PS 5 nerede ise yeni tanıtıldı. Firmanın bu durumdan kurtulmak için izleyeceği politika şimdiden merak mevzusu

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir