Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

04.04.2023
Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır


İçindekiler

“Sivas Merkez Millet Bahçesi İlk Fidan Dikimi, Kale Projesi Temel Atma ve 746 Konut Anahtar Teslim Töreni”nde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Biz yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır dedik, malıdır dedik ve demeye de devam edeceğiz” dedi.

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

ensonhaber.com

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği
Bakanı Murat Kurum, bir takım temasta bulunmak ve “Sivas Merkez Millet Bahçesi
İlk Fidan Dikimi, Kale Projesi Temel Atma ve 746 Konut Anahtar Teslim Töreni”
ne
katılmak için Sivas’a geldi.

Bakan Kurum, Sivas Valiliği ve Belediyesi’ni
ziyaret ettikten sonrasında merasim alanında vatandaşlara hitap etti.

“Bu söz, 55 günde 70 bin konutun yapımına süregelen kuvvetli Türkiye’nin sözüdür”

Türkiye’nin son zamanlarda organik afetlerle bir
imtihan verdiğini ifade eden Bakan Kurum şunları söylemiş oldu:

“Güvenli olun ki; dünyanın neresine giderseniz gidin, bu kadar kısa zamanda afete müdahale eden afetin yaralarının sarılması için canla başla çalışan hiçbir ülke yok. Afetin ilk anından itibaren, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde tüm şehirlerde depremzede kardeşlerinin yanında olan, hiçbir kardeşini açta, açıkta bırakmayan, afetten bir tek 20 gün sonrasında ilk temellerini attan ve bir yıl içinde yapılacak 319 bin konutun temellerini iki ay içinde atacağız deyip, toplamda 650 bin güvenli yuvayı inşa edecek hiçbir ülke bulamazsınız. İşte o ülkenin adı Türkiye’dir. Bu söz, 55 günde 70 bin konutun yapımına süregelen kuvvetli Türkiye’nin sözüdür! Büyük Türkiye’nin sözüdür! Türkiye’de 20 yılda 5 milyon yeni yuva kuran, 20 yılda şehircilikte bu ülkeye çağ atlatan Liderimiz, Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın sözüdür.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“İki büyük dava insanını, devlet
adamını dualarla, minnetle, hürmetle yad ediyorum”

Bakan
Kurum, Muhsin Yazıcıoğlu’nu vefatının 14’üncü yıl dönümünde memleketi Sivas’ta
anarak şu şekilde dedi:

“Sivas zor günlerin insanı, dava adamı, şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun memleketi. 25 Mart vefatının yıl dönümüydü. Sivaslı kardeşlerimiz vefatının üstünden seneler geçmesine karşın devamlı rahmetlinin anılarını yad ettiler. Ona yakışacak şekilde Sivas’ta onu teslim ettiler. Gene bugün 4 Nisan. Ülkücü Hareketin mimarı, MHP’nin kurucu genel başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş Bey’in vefat yıl dönümü. Ben Sivas’ta, siz değerli ziyaretçilerimizin huzurunda, iki büyük dava insanını, devlet adamını dualarla, minnetle, hürmetle yad ediyorum. Mekânları aden olsun.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“Biz yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır dedik, malıdır dedik ve demeye de devam edeceğiz”

Muhalefetin bugüne dek verdiği hiçbir sözü tutmadığının altını çizen Kurum, şu şekilde devam etti:

“Milletimizin hizmetine koşuyoruz eserler üretiyoruz. Bu eserlerin mimarı demokrasimizin görmüş olduğu en büyük politika ve devlet dehası Cumhurbaşkanımız, mazlumların lideri, genel başkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanımız, liderimiz, çalışıyor, çaba ediyor ve o çaba neticesinde çalışmalarını bitiriyor eserleri tek tek hayata geçiriyor. Karşısındaki cenah ise verdiği sözleri hiçbir vakit tutmuyor. Yatırımı milletimizin, şehirlerimizin istikbali için değil, tanıtıma reklama ve kendi ikballerine yapıyorlar. Kendi gelecek kaygıları için yapıyorlar. Millete söz veriyorlar, yeşil alan sözü veriyorlar her belediyesinde yeşil alan sözü verdiler güvenilir olun bir metrekare yeşil alan kazandırmadılar. Millete kentsel dönüşüm sözü verdiler ve kentsel dönüşüm noktasında hiçbir proje üretmediler, üretemediler. Onlar millete dönüşüm sözü verip bir çivi dahi çakmasınlar, milletimizin geleceğiyle oynasınlar, evlatlarımızın, gençlerimizin geleceği ile oynamaya devam etsinler. Biz yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır dedik, malıdır dedik ve demeye de devam edeceğiz. Varsın birileri yeşil alan üretmesinler, biz şehirlerimizi millet bahçeleriyle donatmaya devam edeceğiz. Yeşil alanlarımızı kazandırmaya devam edeceğiz. Millet bahçelerine burada kazandıracağımız gençlerimize gene armağan edeceğimiz bu projeleri halletmeye devam edeceğiz.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“Yatırım kıymeti 1
milyar 800 milyon lira olan 30 dev eserimizi Sivaslı kardeşlerimize armağan
ediyoruz”

Bakan Murat Kurum, bugün Sivas için coşkulu, heyecanlı ve
mutlu olduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Şehrimize yeni projelerle, yeni yatırımlarla geldik. Ne vakit Sivas’ımıza gelsek yeni bir müjdeyi, yeni bir projeyi. İşte burada kıymetli ekibimiz. Kıymetli emek verme arkadaşlarımızla, valimizle, belediye başkanımızla, milletvekillerimizle, il başkanımıza, teşkilatımıza, Cumhur ittifakımıza, hep beraber karar veriyoruz ve hayata geçiriyoruz. Gene bugün de yatırım kıymeti 1 milyar 800 milyon lira olan 30 dev eserimizi Sivaslı kardeşlerimize armağan ediyoruz. Gene Sivas’ımızda 218 milyon liralık yatırımla yapmış olduğumuz millet bahçemizi de ilk fidanları ile buluşturuyoruz.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“Sivas’ta 1 milyar 601
milyon lira yatırım değeriyle 746 toplumsal konutumuzun da anahtarlarını teslim
ediyoruz”

Sivas’ta kapalı otoparkı, şehrin trafik sorununu çözecek
adımları, sokak sağlıklaştırma kale projelerinin ikinci etabının temellerini
hep beraber attıklarını belirten Bakan Kurum şunları söylemiş oldu:

“Ve gene Sivas’ta 1 milyar 591 milyon lira yatırım değeriyle merkez Yenimahalle’de TOKİ’mizde burada. Gitmediğimiz ilçemiz, mahallemiz yok. Ve TOKİ’mizle 746 toplumsal konutumuzun da anahtarlarını teslim ediyoruz. Gene içme suyundan yol yapımlarına, toplumsal donatı alanlarına, güneş santrali yapımına, kamu binalarından iskân konutlarımıza kadar da 28 tane eserimizin açılışını yapıyoruz, Sivaslı hemşerilerimize kazandırıyoruz. Temelini attığımız, açılışını yaptığımız tüm projelerimiz Sivas’ımız için, Sivaslı kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“Cumhuriyet tarihinin
en büyük konut yapımı olan 2 bin 700 evimizi, 13 bin 500 konutumuzu, arsaların hak sahiplerini belirliyor, 2.3
milyon metrekare büyüklüğünde 8 millet bahçesi kazandırıyoruz”

Bakan Kurum, Sivas’ta meydana getirilen öteki projeleri
anlattığı konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Sivas’ımızda İller Bankamızla yaptığımız 429 milyon liralık yatırıma haiz 9 projemizi hayata geçiriyoruz. 500 konutumuzu, camimizi tecim merkezimizi, hükümet konağı ve toplumsal tesislerimizin inşasını sürdürüyoruz. Bir taraftan Cumhuriyet tarihinin en büyük konut yapımı olan ‘İlk Evim, İlk İşyerim’ projemiz kapsamında 2 bin 700 evimizi, 13 bin 500 konutumuzu, gene bu konutları yapılacak arsalarımızın hak sahiplerini belirliyoruz. Öteki taraftan da Sivas’ımızın yeşiline yeşil katacak işte görsellerini paylaştığımız 2.3 milyon metrekare büyüklüğünde 8 tane millet bahçemizi kazandırıyoruz. Eski stattaki Millet Bahçesi’ni siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine açtık. Gene Kadıburhanettin, Şarkışla ve Zara Kızılırmak Millet Bahçelerini gene tamamladık, siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine sunduk. Eğriçimen ve bugün ilk fidanlarını toprakla buluşturduğumuz merkez millet bahçelerimizin de yapımına devam ediyoruz. İnşallah bu tarz şeyleri da bu yıl içinde siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine sunacağız. Gene Seyfebeli ve Yüceyurt millet bahçelerimizi de en kısa sürede tamamlayıp yurttaşlarımızın hizmetine sunacağız.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“Millet bahçemize
diktiğimiz her bir fidan bizim birliğimizin, beraberliğimizin temsili, şahidi
olacaktır. Büyük ve kuvvetli Türkiye yürüyüşümüzün dayanağı olacaktır”

Meydana getirilen millet bahçelerinin şehre yeni nefes alanları
olacağını, hem de pek oldukça gencin burada eğlenilmiş olduğu, zaman geçirdiği,
faaliyetlere katılmış olduğu, burada spor yapmış olduğu alanlar olacağını kaydeden Bakan
Kurum şu şekilde konuştu:

“İnşallah Sivas Spor benzer biçimde Türk sporumuzun, futbolumuzun mühim bir takımına sahi olan bu şehrin insanlarına böylesi millet bahçesi yakışır. Gençlerine böylesi millet bahçeleri yakışır. Doğal olarak burada yetişecek gençlerimiz Sivas Spor’umuzun da başarısı için terlerini dökecekler, markasına marka katacak. İşte Avrupa’daki zamanı başarılarını oldukça daha yukarılara taşımaya, ülkemizin yüz akı olmaya, devam edecektir. Millet bahçemize diktiğimiz her bir fidan bizim birliğimizin, beraberliğimizin temsili, şahidi olacaktır. Büyük ve kuvvetli Türkiye yürüyüşümüzün dayanağı olacaktır. Çevresiyle yemyeşil Türkiye’nin bahtı ay benzer biçimde parlak teminatı olacaktır. Bu projelerimiz Sivas’ımıza hayırlı olsun.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“55’inci günde 70 bin yuvanın
harcını karan bu devlet 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azmede,
kudrete de bunu meydana getirecek lidere de güce de haizdir”

Bakan
Kurum depremlerden etkilenen illerde yapılacak konutların hızla inşa sürecinin
bitirileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Yüzyılı’nda bu aden vatanın her köşesini, bugünden alıp son zamanların ötesine taşıyacak dev projelerimizi yeşil yatırımlarımızı gene sıcak yuvalarımızı vatandaşımızla beraber yapacağız. Şimdi bizlere zelzele bölgesindeki bunca konutu iyi mi yapacaksınız diyenler var. Onlara diyoruz ki depremin üstünden daha 20 gün bile geçmeden ilk temelleri atan bu ülke. 55 bin konutu 50’nci günde, 70 bin yuvanın harcını 55’inci günde karan bu devlet 650 bin konutu bitirip milletine sunacak azmede, kudrete de bunu meydana getirecek lidere de güce de haizdir.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“Onlar ne derlerse desinler
cumhur ittifakı olarak biz evlatlarımıza kuvvetli bir Türkiye bırakmak için ant
içtik bu aşamada kararlıyız”

Bakan
Kurum, daha önceki afetlerde meydana getirilen emek harcamaları hatırlatarak şu şekilde dedi:

“3 yıl ilkin depremden sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız Elazığ’da 25 bin konut yapacağız sözünü verdi. Yapmış oldu mı? Yapmış oldu. Elazığ’a gittiğinizde bu konutların yapıldığını görürsünüz. ‘Malatya’da 8 bin yeni yuva kazandıracağız’ dedi. Yapmış oldu mı? Yapmış oldu. Güzel İzmir’imizde kendilerinin belediyelerinin olduğu, Kılıçdaroğlu’nun da İzmir milletvekili olduğu ‘güzel İzmir’imizde 5 bin yeni yuva kuracağız’ dedik. Orada da depremden sonrasında gittik mahalle mahalle İzmir’de yapılması ihtiyaç duyulan ne var ise süratli bir halde inşaatlarımızı yaptık. Yuvalar kuruldu mu kuruldu. Antalya’da, Muğla’da yangın çıktı biz buradaki Karadeniz de ki yangınlardan sonrasında kaygı etmeyin devletimiz yanınızda yeni yuvalarınızı bir yılda teslim edeceğiz dedik ve gittik oralardaki anahtarları da yurttaşlarımıza teslim ettik. Evvel Tanrı 650 bin yuvayı da kurarız milletimize armağan ederiz. Onlar ne derlerse desinler cumhur ittifakı olarak biz evlatlarımıza kuvvetli bir Türkiye bırakmak için ant içtik. Bu aşamada kararlıyız.“

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır

“İnşallah 13 Nisan’da
Malatya’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, yurttaşlarımızın destekleri
ve dualarıyla temellerimizi atmaya devam edeceğiz”

Bakan
Kurum, konuşmalarının arkasından toplumsal donatıların, konaklama birimleri ve
toplumsal tesislerin temelinin atılacağı Kale Mahallesi’ne canlı bağlantı
gerçekleştirmiş oldu.

Arkasından vatandaşlara konutlarının anahtarlarını teslim eden
Bakan Kurum esnaf ziyaretinde bulunarak İstasyon Caddesi 50.yıl kavşağında
gençlerle “İftara Beş Kala” programına katıldı.

Sonrasında
depremin arkasından Sivas’ta talebe yurduna yerleştirilen depremzede
vatandaşlara beraber iftar icra eden Bakan Kurum şu şekilde dedi:

“Bugün bu depremde de TOKİ binamızda tüm yurttaşlarımız itimat, rahatlık içinde oturuyor. Hiçbir kardeşimizin burnu bile kanamadı. Ve aynı anlayışla şimdi 11 ilimizi eş zamanlı depremin üstünden 22 gün geçti biz sözleşmelerimizi imzaladık. 11 ilimizde eş zamanlı, en önce geçici barınma gereksinimlerini, çadır kentlerimizi, buradan konteyner kentlere geçişi ve eş zamanlı olarak TOKİ’mizle 11 ilimizde inşaat sürecini yürütüyoruz. İnşaatı da yaparken orada illerimizin demografık yapısı, kültürü, sosyolojisi, oradaki gereksinim her neyse o ihtiyacı giderecek anlayışla eş zamanlı 11 ilimizde çalışıyoruz. İnşallah ayın 13’ünde de Malatya’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, yurttaşlarımızın destekleri ve dualarıyla temellerimizi atmaya devam edeceğiz. Burada da söz verdiğimiz benzer biçimde konutlarımıza sizleri en süratli şekilde yerleştireceğiz.”

Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
Bakan Kurum: Yavrularımızın istikbali için kentsel dönüşüm milletimizin canıdır
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.