Yavuz Sondaj Gemisi, yeni görevi için hazır

08.04.2022
Yavuz Sondaj Gemisi, yeni görevi için hazırYavuz, bugün Türkali-2 kuyusuna kuyubaşı vanasını indirmek suretiyle saat 17.00’de Filyos Limanı’ndan uğurlanacak.


Yavuz Sondaj Gemisi, yeni görevi için hazır

Türkiye için eleştiri öneme haiz sondaj alanında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Yavuz Sondaj Gemisi, kuyubaşı vanasını Türkali-2 kuyusuna indirmek ve üst düzey kuyu tamamlama görevini yapmak suretiyle Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafınca Filyos Limanı’ndan uğurlanacağı saati bekliyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) envanterine 2018’de katılan Yavuz Sondaj Gemisi, Karadeniz’de bulunan Sakarya gaz sahasına ulaşmadan önce Akdeniz’de Karpaz-1, Güzelyurt-1, Lefkoşa-1 ve Selçuklu-1 kuyularında sondaj çalışmalarında vazife aldı.

Yavuz Sondaj Gemisi’nin 12 kilometre sondaj kabiliyeti var

Uzunluğu 229 metre, genişliği 36 metre, kule yüksekliği 104 metre ağırlığı 52 bin groston olan Yavuz Sondaj Gemisi’nin 12 kilometre sondaj kabiliyeti var.

Yavuz, bugün Türkali-2 kuyusuna kuyubaşı vanasını indirmek ve üst düzey kuyu tamamlama görevini yapmak suretiyle Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafınca saat 17.00’de Filyos Limanı’ndan uğurlanacak.

Yavuz

Kuyubaşı vanaları Yavuz’a emanet

Yavuz sondaj gemisinin, 8 Nisan’da Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafınca Karadeniz’e uğurlanacağı açıklandı. “Fatih” ve “Kanuni” sondaj gemilerinin yanında doğalgaz arama çalışmalarına katılacak.

Yavuz, geçtiğimiz günlerde Filyos Limanı’na getirilen kuyubaşı vanalarından ilkini deniz tabanına yerleştirme görevine katılacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) envanterine kayıtlı 3 sondaj gemisi Karadeniz’de ilk kez beraber vazife alacak.

Yavuz

Türkiye’nin öteki gemileri ne yapıyor

Türkiye tarihinin en büyük keşfini meydana getiren Fatih Sondaj Gemisi, Gökçebey-1’de sondaj çalışmasına devam ederken, Kanuni Sondaj Gemisi ise 7 Nisan’da hareket etmiş olduğu Türkali-5’te alt tamamlama çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin İstanbul’da bakım-onarım emek harcamaları sürerken, Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin de Karadeniz’de çalışmalarına devam ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.