Yaz Tatiline Gideceklere Önemli Uyarılar

01.06.2020
Yaz Tatiline Gideceklere Önemli Uyarılar

Koronavirüs sürecinde alınan normalleşme kararı ile birlikte birçok seyahat kısıtlaması kalkmış durumda. Tabi, tatil yerlerinde henüz bir seyahat kısıtlaması görülmüyor. Bu yüzden dolayı da seyahat kısıtlamasının olmamasından dolayı tatil yerlerinde doluluk bekleniyor. Koronavirüs sürecinde de bu durum büyük kitlesel hareketlere ve tehlikelere sebep olabilir. Bu yüzden de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Turizm sektörünün açılması ile birlikte tatile gidecekler arasında bir algı oluşmaya başladı. Bu algıya göre ‘’yüzerken koronavirüs bulaşmaz’’ tarzında bir söylem ortaya çıkmaya başladı. Bu ne kadar doğrudur bilemiyoruz elbette. Fakat, bildiğimiz tek bir şey var; yüzerken bile sosyal mesafeyi korumalıyız. En az 3 metre aralıklarla yüzmeliyiz.

3 Metre Sosyal Mesafe ve Maske Şart

Koronavirüsün solunum yolları ile bulaştığı yapılan deneyler sonucunda kanıtlandı. Bu yüzden dolayı da tatil yerlerindeki yığılmalardan dolayı mutlaka maske takılmalıdır. Takılmadığı sürece risk oluşturabilir.

Yemek yeme yerlerinde ve ortak kullanım alanlarında dokunmaya bağlı olarak virüs bulaşması meydana gelebilir. Bu yüzden dolayı da her yere dokunmamaya çalışın. Aynı zamanda da bir yere dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Eğer, imkan varsa dezenfekte edin.

Sosyal mesafenin öneminden bahsetmiştik. Eskiden sosyal mesafe kuralı 1 metre olarak sunuluyordu. Fakat, son yapılan araştırmalara göre sosyal mesafe 3 metre olarak belirlenmiş durumda. Bu yüzden daha huzurlu bir tatil için 3 metre sosyal mesafeyi koryalım.

Sağlık Alt Yapısını Araştırın!

Eğer, gideceğiniz bir yerde 100 nüfus var ise sağlık alt yapısı ona göre hazırlanmıştır. Olası bir salgın durumunda sizler,  bu sağlık sisteminin dışında kalabilirsiniz. Çünkü, nüfusa kayıtlı kişiler ilk olarak sağlık kontrolüne tabi tutulacaklardır.

Çocukları Tehlikede Olabilir

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre gideceğiniz tatil yerlerinde çocuğunuzu kreş tarzında bir yere bırakıtğnız taktirde çeşitli problemlerle karşılabilirsiniz. Virüs yayılımı olabilir veya çocuk virüs taşıyıcılığı yapabilir. Bu nedenden dolayı da eğer küçük çocuğunuz varsa bu seneyi evde geçirmenizde fayda var.

Eğer, yaşlı birisi yanınızda ise sakın tatil düşünmeyin. Bilindiği üzere koronavirüs, +65 yaş üstünde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.