Yazın mantar enfeksiyonunu önlemek için tavsiyeler

15.06.2022
Yazın mantar enfeksiyonunu önlemek için tavsiyelerGüneş yanığı ve mantar enfeksiyonları benzer biçimde belirli hastalıkları bununla beraber getiren yazları kişisel hijyene dikkat etmek bilhassa ehemmiyet taşıyor. İşte yazın cilt sağlığı için tavsiyeler.


Yazın mantar enfeksiyonunu önlemek için öneriler

Yazları cildimiz güneş ışınlarına daha çok maruz kalıyor. Daha çok güneşlenme ciltte yaşlanma, kir oluşumu ve çeşitli kanserler benzer biçimde birçok soruna niçin olabiliyor.

Yazları mümkün olduğunca güneşten korunmayı, güneş altında kalma zorunluluğu var ise yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmayı ve güneşin en etkili olduğu öğlen saatlerinde direkt güneş ışığına maruz kalınmamasını öneren Doç. Dr. Güvenli Özlü, çocukların ciltlerinin güneşe karşı daha kırılgan bulunduğunu ve bundan dolayı evlatların uzun soluklu direkt güneşe maruz kalmaması, ciltlerine uygun koruyucu kremler, giysiler ve şemsiye kullanılmasını icap ettiğini belirtti.

Yazın mantar enfeksiyonunu önlemek için öneriler #1

30 unsur ve üstü kremleri kullanın

Güneşten korunurken kullanılan ürünler de büyük ehemmiyet taşıyor. Kullanılacak olan güneşten koruyucu kremlerin 30 ve üstü koruyucu faktöre haiz olması, suya ve terlemeye dayanıklı olması, cildi tahriş etmemesi ve toksik olmaması gerekiyor.

Güneşten korunmak için tercih edilecek koruyucu kremlerin cilt tipine gore değiştiğini ifade eden Özlü, kuru cilde haiz olanların daha yoğun kıvamlı ürünleri, yağlı cilde haiz olanların ise daha akışkan ve yağlı olmayan ürünleri tercih etemsi icap ettiğini belirtti.

Güneş koruyucu kremlerin suya girmeden minimum 20 dakika ilkin sürülmesi ve 2 saatte bir yenilenmesi icap ettiğini hatırlatan Özlü, “Güneş maruziyeti ile ciltte alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Yüksek faktörlü güneş koruyucuların kullanılmasıyla alerjik reaksiyonların önüne geçilebilir.” şeklinde konuştu.

Yazın mantar enfeksiyonunu önlemek için öneriler #2

Mantar enfeksiyonunu önlemek için ipuçları

Yazları bazı cilt hastalıklarında artış da görülebiliyor. Isı, terleme, yoğun güneş maruziyeti, deniz ve havuz sezonunun açılması benzer biçimde faktörler bilhassa cilt yanıkları ve mantar hastalıklarında artışa niçin olabiliyor.

Mantar enfeksiyonları bulaşıcı olduğundan hijyene dikkat edilmesi icap ettiğinin altını çizen Özlü, mantar enfeksiyonlarını önlemek ve cilt sağlığını korumak için şu önerilerde bulunmuş oldu:

– Hava geçiren ayakkabılar tercih edilmeli.

– Islak giysiler kurusuyla değiştirilmeli.

– Kuruluğu önlemek için denizden çıktıktan sonrasında duş alınmalı ve uygun nemlendiriciler kullanılmalı.

– Ağda, epilasyon ve kimyasal soyma benzer biçimde işlemlerden kaçınılmalı.

– Vücudun güneşten korunması için açık renkli giysiler tercih edilmeli.

– Yoğun ve cildi kapatan makyaj malzemelerinden kaçınılmalı ve temizlenmesi kolay olan, cilde hava aldırabilecek, hafifçe ürünler tercih edilmeli.

– Beslenme düzenine de dikkat edilmeli, bolca su içilmeli, sindirimi kolay olan hafifçe gıdalar tercih edilmeli, baharat kullanımı azaltılmalı, paketli besin tüketiminden kaçınılmalı, meyve ve sebzeden varlıklı beslenilmeli.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir