Yedigöller Milli Parkı nerededir, nasıl gidilir? Yedigöller Milli Parkı özellikleri

Sonbaharın tüm güzelliğini gözler önüne seren Yedigöller Milli Parkı, seyahat severlerin en beğendiği yerler arasındadır. Peki, Yedigöller Milli …

01.10.2021
Yedigöller Milli Parkı nerededir, nasıl gidilir? Yedigöller Milli Parkı özellikleri

Sonbaharın tüm güzelliğini gözler önüne seren Yedigöller Milli Parkı, seyahat severlerin en beğendiği yerler arasındadır. Peki, Yedigöller Milli Parkı nerededir? Yedigöller Milli Parkı’nda gezilecek yerler nerelerdir? Yedigöller Milli Parkı’na nasıl gidilir? Yedigöller Milli Parkı özellikleri nelerdir? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde…

Yemyeşil orman denizleri ve huzurlu havasıyla gören herkesi kendine hayran bırakan Türkiye’de gezip görülmesi gereken pek çok yer vardır. Doğusundan batısına birbirinden özel dokulara ev sahipliği yapan bu topraklarda, dört mevsimin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer sakin, huzurlu ve doğayla baş başa kalabileceğiniz bir tatil planı yapmak istiyorsanız; Bolu’ya doğru ufak bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Özellikle sonbahar aylarında kızıl yaprakların görsel bir şölen oluşturduğu Bolu’da Yedigöller Milli Parkını mutlaka görmelisiniz. Gelin, güzelliğiyle göz kamaştıran Yedigöller Milli Parkı’nı birlikte keşfedelim.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI NEREDEDİR?

Yılın dört mevsimi doğanın zenginliğini cömertçe sergileyen Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Bolu ilinin 42 kilometre kuzeyinde bulunan Milli Park, Zonguldak’ın güneyinde; Düzce’nin ise doğusundadır. Engebeli bir yörede olan Yedigöller Milli Parkı, 1.642 hektarlık bir alan üzerine kuruludur.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Heyelan sebebiyle oluşan 7 gölden ismini alan Yedigöller Milli Parkı, 1965 yılında Milli Park unvanına layık görülmüştür. Zengin bitki örtüsüyle orman denizini andıran Yedigöller Milli Parkı‘nda yer alan göllerin ismi Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak nitelendirilmektedir.

Aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato arasında yer alan göllerin en büyük olanı Büyükgöl‘dür. Aynı zamanda Büyükgöl’ün güneydoğusunda bulunan Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan kısmıyla Büyükgöl’e bağlı bir şekildedir. Tüm göller arasında en geniş göl ise Nazlıgöl‘dür.

Büyükgöl’ü özel kılan unsurlardan biri de; burası 1969 yılında Türkiye’nin ilk alabalık üretme istasyonu olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Milli Park sınırındaki Köyyeri Mevkiinde yer alan Bizans Dönemine ait kalıntılar, bu bölgenin geçmiş zamanlarda bir yerleşim yeri olarak kullanıldığına işaret etmektedir. 

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKINDA NELER YAPILABİLİR?

Her mevsim şahane bir manzarayı gözler önüne seren Yedigöller Milli Parkı, sonbaharda ağaç yapraklarının kızıla bürünmesiyle doğa severlerin uğrak noktalarından biri haline gelmektedir. 

Parktan içeri adımınızı attığınız anda kayın, meşe, gürgen, akçaağaç, kavak, karaağaç, kızılağaç, köknar, karaçam, fındık gibi pek çok ağacın güzelliğiyle karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra; park 100’den fazla kuşun yuvası konumunda olduğu için kuş gözlemcileri için de muhteşem bir çalışma alanıdır.

Yeşilin bin bir tonuna kucak açan Yedigöller Milli Parkı‘nda doğayla iç içe olabileceğiniz bir zaman dilimi oluşturarak keyifli anlar geçirebilirsiniz. Gölün çevresinde yer alan pek çok patikada doğa yürüyüşü yapabilir ya da ailenizle kamp seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

Eğer buraya gelmeyi düşünürseniz; Kapankaya Manzara Seyir Yerine çıkarak Yedigöllerin eşsiz manzarasına yakından şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda bu güzargah üzerinde yer alan anıt ağacı da görmenizi tavsiye ederiz.

Doğa fotoğrafçılarının sonbaharda ilk durağı haline gelen Yedigöller Milli Parkı’nda kızıl ve turuncu ağaç yapraklarının dansını izleyebilirsiniz. Şehrin keşmekeşliğinden uzaklaşıp gökyüzünün tertemiz atmosferine kucak açabileceğiniz bu yer, tam bir doğa harikası niteliğinde.

Seyahat etmeyi seven biriyseniz; mutlaka bir kez dahi olsa yağlı boya tablolarını anımsatan Yedigöller Milli Parkı’na gelmenizi tavsiye ederiz.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKINA NASIL GİDİLİR?

  • Yedigöller Milli Parkı‘na gitmek için birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Eğer bir rehber eşliğinde adım adım Yedigöller keşfetmek isterseniz; İstanbul ve birçok şehirden düzenlenen Yedigöller Milli Parkı turlarına katılabilirsiniz. Hafta sonları gerçekleştirilen bu turlar, günü birlik yoğun iş temposundan koparak huzura kavuşmanızı sağlayacak.
  • İstanbul’dan özel araç kullanarak Yedigöller Milli Parkı’na gitmek istiyorsanız; yaklaşık 4-5 saat içerisinde ortalama 310 kilometre mesafede yer alan Yedigöllere ulaşabilirsiniz.
  • Eğer otobüs aracılığıyla İstanbul’dan Yedigöllere gitmek isterseniz; öncelikle İstanbul-Bolu arası düzenlenen otobüs seferleriyle ortalama 55,00 TL‘ye yaklaşık 4 saat 41 dakika içerisinde varış noktasına ulaşabilirsiniz. Sonrasında Bolu merkezden minibüs ya da otobüs kullanarak 20 dakikalık gibi bir sürede Merkeşler’e doğru giderek Yedigölleri ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.