Yemeksepeti verilerinin sızdırıldığı foruma FBI darbesi!

07.03.2022
Yemeksepeti verilerinin sızdırıldığı foruma FBI darbesi!


Dijital dönüşümün lokomotifi konumunda bulunan webin gelişimi, siber saldırı vakalarına da ileriyi düşünerek ılımlı davrandı. Ülkemiz dahil tüm dünyada bu tür olayların sayısında ciddi bir artış yaşanırken, bunun son örneği çevrimiçi yiyecek sipariş sitesi Yemeksepeti’nin hacklenmesi ile yaşandı.

Son olarak Yemeksepeti dahil siber saldırıya maruz kalan platformlardan ele geçirilen verilerin satılmış olduğu ve paylaşılmış olduğu Raidforums adlı web sitesinin bir süre ilkin FBI tarafınca ele geçirildiği iddia edildi. İşte ayrıntılar…

Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın’dan tepki çeken açıklama!


Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın’dan tepki çeken açıklama!

Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, toplumsal medya üstünden yapmış olduğu açıklamanın peşinden tepkileri üzerine çekti.

FBI, Raidforums’u ele geçirdi mi?

Bilgisayar korsanlarının siber saldırılar sonucu ele geçirdiği kullanıcı verilerini paylaşmış olduğu ve satışa sunmuş olduğu Raidforums, 2015 yılından bu yana etken bir halde etkinlik gösteriyordu. Son dönemde Yemeksepeti şeklinde platformlarda yaşanmış olan veri ihlalleri sebebi ile çoğunlukla gündeme gelen web sayfası, geçtiğimiz günlerde ele geçirildi.

Yemeksepeti  FBI
Yemeksepeti verilerinin sızdırıldığı foruma FBI darbesi

Bu durumun ilk etapta Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan dolayı kaynaklandığı düşünüldü. Hatta 25 Şubat 2022’de Raid Forums Telegram kanalında Jaw kod adlı yönetici, forumun ele geçirildiğini resmen doğruladı. Söz mevzusu Telegram kanalında derhal sonrasında herhangi bir paylaşım yapılmadı.

Bu kapsamda kullanıcılar, üye bilgileri ile foruma giriş hayata geçirmeye çalıştıklarında siteden yasaklandıklarına dair bir uyarı metniyle karşılaşmaya başladı. Bu durumun devam etmesi üzerine forumun FBI tarafınca ele geçirildiği iddiaları ortaya atıldı.

Yemeksepeti  FBI
Yemeksepeti verilerinin sızdırıldığı foruma FBI darbesi

Bir süre ilkin siber güvenlik mevzularında yapmış olduğu araştırmalarla ve paylaşımlarla malum ”vx-underground” adlı bir Twitter kullanıcısı, Raidforums’un FBI tarafınca ele geçirildiğini iddia etti. Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı;

Sızan yada ihlal edilen verileri paylaşmak yada satmakla tanınan rezil forum RaidForums, FBI tarafınca ele geçirildi.

Son olarak geçtiğimiz yıl Yemeksepeti veri tabanından 60 milyon kullanıcının açık adres, isim-soyisim ve telefon numarası şeklinde kişisel verileri ele geçirdiklerini iddia eden bilgisayar korsanları, platformdan fidye talebinde bulunmuştu. Yemeksepeti ise bu durumu değerlendirmeye bile almayacaklarını ifade ederek mevzu ile ilgili yasal süreci başlattıklarını duyurmuştu.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Raidforums, FBI tarafınca yakalanmış olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.