Yemekten sonrasında bitkin hissetmenin sebepleri ve önlemek için ipuçları

01.02.2022
Yemekten sonrasında bitkin hissetmenin sebepleri ve önlemek için ipuçlarıYediğiniz yiyeceklerin yada uyku alışkanlıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilen yiyecek sonrası bitkinlik, bazı durumlarda çeşitli hastalıkların emaresi olarak da görülebiliyor.


Yemekten sonra yorgun hissetmenin nedenleri ve önlemek için ipuçları

Bazı gıdaları tükettikten ve bazı yiyecekleri yedikten sonrasında şiddetli bitkinlik ortaya çıkabilir. Bu durum tıpta Postprandial somnolans olarak tabir edilir. Yiyecek yedikten sonrasında hissettiğimiz bir bitkinlik halidir ve enerjide ani bir artışa ve hem de azalmaya da işaret eder.

Yiyecek sonrası yorgunluğa neyin sebep olduğuna dair bazı teoriler vardır. Yiyecek sonrası bitkinlik bazı durumlarda vücudun naturel tepkisi olabildiği şeklinde bazı durumlarda ise kaygı verici bir emare olabilir.

Yemekten sonra yorgun hissetmenin nedenleri ve önlemek için ipuçları #1

YEMEĞİN TÜRÜ YORGUNLUĞA NEDEN OLABİLİYOR

Yemekten sonrasında bitkinlik yada konsantrasyon sorunları yaygındır ve bu şiddetli bitkinlik ne yediğinize, ne vakit yediğinize ve ne kadar yediğinize bağlı olarak ortaya çıkar.

Karbonhidratlar ve protein açısından varlıklı yiyecekler sizi öteki yiyeceklerden daha çok uyku haline sokabilir. Bazı uzmanlar, vücutlarının daha çok serotonin ürettiği ve bunun ruh hali ve uyku döngülerini düzenlemede büyük rol oynayan bir kimyasal olduğundan bazı insanların yemekten sonrasında naturel olarak daha bitkin olduğuna inanıyor. Protein açısından varlıklı birçok gıdada bulunan triptofan isminde olan bir amino asit, serotonin üretimine destek sunar. Bu yüzden bu tür yemeklerin tüketilmesi bitkinlik hissine niçin olabilir.

Triptofan somon, tavuk, hindi, yumurta, ıspanak, yağlı tohumlar, süt, soya ve peynirde iyi oranda bulunur.

Yüksek oranda karbonhidrat içeren yiyecekler içinde ise makarna, pirinç, beyaz ekmek, kekler, çörekler ve bisküviler şeklinde atıştırmalıklar bulunur. Yatmadan ilkin karbonhidrat ve protein içeren süt ve kahvaltılık gevrek şeklinde bir atıştırmalık uykuyu etkileyebilir.

Yemekten sonra yorgun hissetmenin nedenleri ve önlemek için ipuçları #2

YENİLEN YEMEK MİKTARI DA YORGUNLUK ÜZERİNDE ETKİLİ

Yemekten sonrasında bitkinlik, eğer yenilen miktar fazla ise çoğunlukla meydana gelebilir. Bu yüzden daha sık yiyecek yiyenlerde bu sorun olur. Yiyecek yediğimiz vakit kan şekerimiz yükselir, enerjide bir artış olur ve hem de keskin bir düşüş de yaşanabilir.

Yiyecek sonrası yorgunluğu tetikleyebilecek başka faktörler de vardır. Geceleri fena uyku, gündüzleri yorgunluğa niçin olabilir. Ek olarak yemekle beraber alkol alımı, bilhassa gün süresince yorgunluğa niçin olur.

Yemekten sonra yorgun hissetmenin nedenleri ve önlemek için ipuçları #3

YEMEK SONRASI YORGUNLUĞU ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI

Bir öğle yemeğinden sonrasında tamamen konsantre olmanız ihtiyaç duyulan mühim bir toplantıya girecekken yorgunluğunuzun artması oldukça rahatsız edici olabilir. Yemeklerin gece vardiyasında çalışanlar üstündeki tesirini inceleyen bir araştırmaya bakılırsa, gece yiyecek yiyenlerin işlerini oldukça daha fena yaptığını ve sabah 4 civarında hiçbir şey yemeyenlerden oldukça daha bitkin olduklarını buldu.

Yemekten sonrasında devamlı yorgunsanız ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa ne olursa olsun bir uzmana başvurmanız gerekir. Bazı hastalıklar yiyecek sonrası yorgunluğa niçin olabilir. Bunlar içinde besin intoleransı yada alerjisi, çölyak hastalığı, anemi ve şeker hastalığı bulunur.

Yiyecek sonrası yorgunluğu önlemenize destek olabilecek bazı yöntemler vardır:

Azca ve Sık Yiyin

Aç olduğunuzda büyük öğünler yiyecek yerine, enerji seviyenizi dengede tutmak için birkaç saatte tekrar sık fakat daha azca oranda yiyecek yiyin. Birazcık meyve yada kuru yemiş açlığınızı giderir ve hem de size enerji verir.

İyi Uyuyun

Gece süresince iyi uyursanız, yemekten sonrasında enerjinizde ani bir düşüş yaşamanız daha azca ihtimaller içindedir.

Yürüyüşe Çıkın

Bilhassa yemekten sonrasında birazcık hareket etmek, kendinizi daha azca bitkin hissetmeniz için yeterlidir.

Kuvvetli Işık Tedavisini Deneyin

Araştırmalar, yemekten sonrasında kuvvetli güneş ışığına maruz kalan kişilerin bitkin hissetme riskinin daha düşük bulunduğunu gösteriyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.