Yeni Mac Pro için deli iddia: Çift işlemcili olacak!

13.03.2022
Yeni Mac Pro için deli iddia: Çift işlemcili olacak!


Kullandığınız ilk bilgisayar tek çekirdekle çalışıyor olabilir. Yalnız masaüstü bilgisayarlarda değil, ilk akıllı telefonlarda da tek çekirdekli işlemciler vardı. İki çekirdekten 8 çekirdeğe ve hatta daha fazlasına uzanan gezi, artık başka bir düzey almış benzer şekilde görünüyor. Apple silicon çiple yenilenmesi beklenen Mac Pro, tam anlamıyla iki tane işlemciye haiz olabilir.

Çekirdekten bahsetmiyoruz. Paylaşılan bilgiye gore Apple, gelecek nesil Mac Pro’da iki tane M1 Ultra çipini tek cihazda kombinlemeye çalışıyor.

NVIDIA RTX 40 serisinin TDP değerleri belli oldu!


NVIDIA RTX 40 serisinin TDP değerleri belli oldu!

NVIDIA, yeni ekran kartlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyorken RTX 4080, RTX 4090 ve RTX 4090Ti’ın TDP değerleri ortaya çıktı.

Yeni nesil Mac Pro için iki tane M1 Ultra beklentisi

8 Mart’ta gerçekleşen Apple etkinliğinde M1 Ultra çipiyle tanıştık. Aslına bakarsak Apple M2 isminde bir çip bekliyorduk, hatta kasım ayında da bunu beklemiştik fakat olmadı. Apple, M2 benzer şekilde iddialı bir adı sonraya saklamak istiyor. Performans canavarı Mac Pro için ise iki tane M1 Ultra çipini kullanmayı planlıyor. Esasen performansın sınırlarını zorlayan M1 Ultra çipinden iki tane olması, bir kişisel bilgisayarda görülmemiş performans doğuracaktır.

İddia, aşağıdaki tweetle paylaşılan tasarım planında göründü:

8 Mart’ta, Mac Studio isminde benzer cinsten bir cihazla tanıştık. Bu aygıt, mevcut Mac Pro’dan daha yüksek performans sunuyor ve daha ucuz. Bu çelişki, Intel’in işlemcilerinden daha ucuza daha verimli şekilde elde edilmiş Apple silicon çiplerle mümkün oluyor. Mac Pro da Apple silicon çipine geçiş yaptığında dönüşüm tamamlanmış olacak.

Bir bilgisayarda birden fazla işlemcinin entegre olarak emek harcanması ilk değil. Sunucu sistemlerinde ve iş istasyonlarında bu tasarım senelerdir var. Bir tek bir kişisel bilgisayarı düşündüğümüzde bu oldukça yeni. İki işlemcinin, günlük kullanımda sorun çıkarmadan birlikte çalışabilmesi için iyi bir köprü sistemi lüzumlu. Eğer donanıma aşinalığınız var ise GPU’larda kullanılabilen SLI ve Crossfire köprü sistemlerini biliyor olabilirsiniz. Bu da ondan oldukça değişik değil.

2022 senesinde çıkması beklenen yeni Mac Pro, bu iddia tutmasa bile performans canavarı olarak gelecek. Ülkemiz fiyatı da ayrı bir canavar olacaktır. Siz o zamana kadar hesabınızı halletmeye başlayabilir yada geçen günlerde tanıtılan Mac Studio’yu tercih edebilirsiniz.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.