Yeni patent, Apple Car’ın fütüristik tasarımını gösteriyor

09.02.2022
Yeni patent, Apple Car’ın fütüristik tasarımını gösteriyor


Apple’ın son birkaç senedir kendi otomobilini geliştirmek için çalmış olduğu bir sır değil. Project Titan (yada Apple Car) olarak malum girişim, bu süre zarfında birkaç değişik yöne evrildi. Bazı raporlar Apple Car projesinin rafa kaldırıldığını iddia ederken, diğeri raporlar Apple’ın otonom sürüş teknolojilerine odaklandığını gösteriyor.

Söylentilerle dolu Apple Car’ın gün ışığını görme olasılığını artıran bir gelişme yaşandı. Apple’ın geçtiğimiz dönemde almış olduğu ortaya çıkan yeni bir patent, oldukça fütüristik kabiliyetlere haiz bir otomobil sunroof’unu ele alıyor.

Apple, Siri’deki büyük gizlilik hatasının farkında


Apple, Siri’deki büyük gizlilik hatasının bilincinde

iPhone’un, kullananların dönem dışı bırakmasına rağmen Siri etkileşimlerini kaydettiği ortaya çıktı. Binlerce veri tehlikede mi?

Apple Car sunroof patenti meraklandırıyor

Son zamanlarda keşfedilen Apple patenti, özelleştirilebilir opaklığa haiz fütüristik bir sunroof’u detaylandırıyor. Basitçe söylemek gerekirse, araca giren güneş ışığının seviyesini manuel olarak ayarlamanıza müsaade eden bir sunroof hayal edin.

Apple, patent için Ekim 2020’de müracaat yapmış oldu ​​ve bu ayın başlarında almayı başardı. Apple’ın patenti, bir sürücünün güneş ışığının, camdan yansıma derecesini denetim edebildiği bir arabayı ele alıyor. Patentte, “Değişken yarı saydam alan, pencereden istenen derecede ışık girişine izin vermek için denetim edilebilir.” deniyor. Ek olarak patent bir tüm olarak sunroof tipi bir mekanizmayı da detaylandırıyor.

Apple, yatar koltukları ve akıllı aydınlatma sistemlerini içeren patentler de dahil olmak suretiyle otomobille ilgili düzinelerce patent başvurusunda bulunsa da, Project Titan ekibi arasından birkaç yüksek profilli ismin ayrıldığını hatırlatalım.

Eylül 2021’de Project Titan Başkanı Ford için ve yalnız son iki ay içinde bir avuç önde gelen mühendisin ekipten ayrılmış olduğu öğrenildi. Yalnız bazı iyimser analistler, Apple’ın bu yıl içinde Apple Car için üretim ortağı açıklayacağına inanıyor. Eğer bu netice verirse 2025’i çıkış zamanı olarak öngörüyorlar.

Daha ilkin detaylandırdığımız şeklinde, Apple’ın otomobil endüstrisinde karşılaşmış olduğu zorluklar fazlaca büyük. Apple, teknoloji dünyasında her şeyi değiştirmeyi ve devrim yapmayı başardı, yalnız mevcut otomotiv dünyası yenilik halletmeye direniyor.

Project Titan yada Apple Car hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir