Yeni Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci’nin kariyeri ve biyografisi

04.03.2022
Yeni Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci’nin kariyeri ve biyografisiBekir Pakdemirli’nin görevden affını istemesiyle boşalan Ziraat ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci atandı. Peki Yeni Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci kimdir, kaç yaşlarında, nereli? İşte biyografisi…


Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci'nin kariyeri ve biyografisi

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gösterilen atama sonucuna gore; görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli’den boşalan Ziraat ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci atandı.

Yaşanmış olan bu gelişmenin peşinden Vahit Kirişci’nin yaşamı ve kariyerine dair bilgiler araştırma mevzusu oldu.

4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Vahit Kirişci, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni tamamlamış oldu.

Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde meydana getiren Vahit Kirişci, doktorasını ise İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Peki Vahit Kirişci kimdir, kaç yaşlarında, nereli, hangi görevlerde bulunmuş oldu? İşte yeni Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin biyografisi ve kariyeri…

VAHİT KİRİŞCİ KİMDİR?

4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi Vahit Kirişci’nin babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye’dir.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun Vahit Kirişci, yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Ziraat ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalışan Vahit Kirişci, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi.

1995’te doçent, 2001’de profesör olan Vahit Kirişci, 16’sı yabancı dilde olmak suretiyle, toplam 55 tane yazı, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde gösterim yapmış oldu.

Birçok sivil cemiyet kuruluşunda yönetici olarak vazife üstüne alan Kirişci, 22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulunmuş oldu.

TBMM Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü ve 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına tekrardan seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci kimdir? Vahit Kirişci nin kariyeri ve biyografisi #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.