Yeni WhatsApp dolandırıcılığı: Bu mesajları açmayın

26.03.2022
Yeni WhatsApp dolandırıcılığı: Bu mesajları açmayın


Dünya genelinde milyonlarca insan, arkadaşları ve ailesiyle iletişimde kalmak için Meta’nın uygulamalarını kullanıyor. Bir tek son zamanlarda WhatsApp’ta gözlemlenen dolandırıcılık, insanları ilgi çekici açılış sözleriyle kandırmaya çalışıyor.

İlk olarak Feysbuk Messenger’da fark edilen yeni bir dolandırıcılık, dört belirli kelimeyle süregelen mesajların tehlikeli bulunduğunu ortaya koydu. İşte Messenger, Instagram ve WhatsApp benzer şekilde platformları hedef alan yeni tuzak.

Avrupa Birliği’nden iMessage ve WhatsApp’a uyumluluk ayarı


Avrupa Birliği’nden iMessage ve WhatsApp’a uyumluluk ayarı

Avrupa Birliği, WhatsApp ve iMessage benzer şekilde uygulamalara rakipleriyle uyumlu emek verme zorunluluğu getirecek.

Bu üç kelimeyle süregelen mesajlar WhatsApp dolandırıcılığı olabilir

Arkadaşların mesajlaşma uygulamalarını kullanarak birbirlerine komik videolar yada bağlantılar göndermeleri alışılmadık bir durum değil, yalnız yeni aldatmaca hakkaten dikkatli bir halde hazırlanmış benzer şekilde görünüyor.

instagram dm messenger

Dolandırıcıların gönderilmiş olduğu mesajlar, arkadaşlardan geliyor benzer şekilde görünüyor ve “look what i found” (ne bulduğuma bak) şeklinde dikkat çeken bir ifadeyle başlıyor.

Bu sahte mesajlarda yer edinen bağlantılar, kullanıcıyı Feysbuk yada Instagram kullanarak oturum açmasını isteyen kötü amaçlı web sayfasına yönlendiriyor. Mesajı alan kişi dolandırıcının tuzağına düşerse, duyarlı bilgilerini çaldırabilir ve aletine kötü amaçlı yazılım yüklenmesiyle karşı karşıya kalabilir.

Toplumsal medya dolandırıcılarından iyi mi korunurum?

Siber güvenlik uzmanı Leslie Sikos, toplumsal medyadaki arkadaşlarımızdan gelen mesajlardaki bağlantılara tıklama eğiliminin Google benzer şekilde arama motorlarına kıyasla daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu. Bunun sebebi ise insanoğlu, bir tek gönderen kişinin adına odaklanarak bağlantıya tıklıyor.

“Bu tür birçok dolandırıcılık var, özetlemek gerekirse kullananların kaçınmayı öğrenebilecekleri tek bir davranış yok. Bir tek kullanıcı, sahte mesajla kandırılırsa ve bir dolandırıcılık bağlantısını tıklarsa, web sayfası yükleme sürecine göz atarak bunun bir dolandırıcılık bulunduğunu anlayabilir.”

whatsapp çökme sorunu

Toplumsal medyada takip ettiğiniz yada tanıdığınız halde söyleşi etmediğiniz birinden gelen mesajlara karşı dikkatli olmalısınız. Aynı şekilde günün acaip bir saatinde gönderilen mesajlar da dolandırıcılığın göstergesi olabilir.

Peki ya siz yeni WhatsApp dolandırıcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.