Yenidoğan bebekleri öpmek zararlı mı? Bebek ve çocukları alnından öpmenin sevabı

Peygamber Efendimiz (SAV)’in unutulmuş sünnetlerinden biri olan alından öpme davranışının tıp dünyasında bebek ve çocuklar üzerindeki olumlu …

26.10.2021
Yenidoğan bebekleri öpmek zararlı mı? Bebek ve çocukları alnından öpmenin sevabı

Peygamber Efendimiz (SAV)’in unutulmuş sünnetlerinden biri olan alından öpme davranışının tıp dünyasında bebek ve çocuklar üzerindeki olumlu etkisi şaşırttı.

Allah (c.c)’un ‘sevme’ iç güdüsüyle yarattığı biz kullarının bu duyguyu gösterebilmesinin en etkili yolu temas aracılığıyla yapılandır. Her ne kadar sözlü bir şekilde sevgimizi ifade edebilecek olsak da çocuklar üzerinde en etkili yolu onları öpüp kucaklamaktır. Hatta bundan dolayıdır ki; Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in reyhâna benzetip “kokusu cennetin kokusundandır” dediği çocukları kucaklayıp öptüğüne dair örnekler bir hayli fazladır. İbnu Ömer (r.a) rivayetinde Sevgili Peygamberimiz (SAV)’ın “Dünyadaki iki reyhânım” diye hitap ettiği Hasan (r.a) ve Hüseyin (r.a), Enes (r.a)’un naklettiklerine göre (sık sık) “çağırtıp onları koklar ve bağrına basardı.”

Hz. Peygamber (SAV)’in kendi öz çocukları ve torunlarının haricindeki çocuklara da aynı sevgiyi gösterdiği bilinmektedir.

Bazı rivayetlere göre Efendimiz (SAV)’in kızı Fâtıma’yı “umûmiyetle başının tepesinden” öptüğüne değinilmiş ayrıca Hz. Ebû Bekir (ra)’in, kızı Aişe’yi yanağından öptüğüne dair rivayetler bulunmuştur.

ÇOCUĞUNU HİÇ ÖPMEYEN ADAMA EFENDİMİZ (SAV)’İN CEVABI

Ebû Hüreyre (r.a) şöyle buyurdu: Peygamberimiz (SAV), Ali r.a’nın oğlu Hasan’ı öpmüştü. O esnada Akra İbni Hâbis ”Benim on tane çocuğum var, onlardan hiç birini öpmedim, dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  ona hayretle bakıp: “Merhamet etmeyen kimseye merhamet olunmaz” buyurdular. [Buhârî, Edeb 18; Müslim, Fezâil 65.]

Erkek ya da kız çocuklarını şefkat, merhamet ve sevgi ile öpmenin sünnete uyduğunu, şehvetle öpmenin ise kesinlikle haram görüldüğü bilinmektedir.

KİŞİYİ ALINDAN ÖPMENİN BİLİMSEL BOYUTU ŞAŞIRTTI!

Yukarıda çekilen bir annenin bebeğini alnından öperken ki mr görüntüsü bizler için aslında çok büyük bir ibrettir. Sebebi ise alnımızda üçüncü gözün pineâl bezin bulunduğu yerde olmasıdır. Biri kişiyi alnından öpünce aslında üçüncü gözlerini öpmüş olmaktadır. Bebeği ya da çocuğu alından öpmenin bir diğer etkileri ise şöyledir;

Çocuğun hafızasında güçlenme, zihninde arınma, büyüme hormonunda dengelenme, bilinç altı korkularında azalma ve özgüven duygusunu kazanmada etkileri vardır. Alnın tam ortası zihnin odaklanma merkezidir.

Her konuda olduğu gibi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’de yüzyıllar sonrasında halen bizlere öncü olmaktadır. Bugünkü modern tıp uygulamalarında ise Efendimiz (SAV)’in izi sürülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir