Yerli işletim sistemi Pardus, 16 yaşlarında!

27.12.2021
Yerli işletim sistemi Pardus, 16 yaşlarında!


Kurum ve işletmelerin ağdaki tüm cihazları tek bir noktadan yönetebilmesi gerekiyor. Bu aşamada birçok sistemi bir arada biriktirerek bizlere hem yönetim hem seyretme hem de denetim alanında oldukça büyük yardımlarda bulunan Pardus, 16 yaşına girdi. Pardus ekibinden 44 dakikada müdahale! Pardus işletim sisteminde tespit edilen önemli bir güvenlik açığının yalnız 44 dakika şeklinde kısa bir […]

Kurum ve işletmelerin ağdaki tüm cihazları tek bir noktadan yönetebilmesi gerekiyor. Bu aşamada birçok sistemi bir arada biriktirerek bizlere hem yönetim hem seyretme hem de denetim alanında oldukça büyük yardımlarda bulunan Pardus, 16 yaşına girdi.

Pardus ekibinden 44 dakikada müdahale!


Pardus ekibinden 44 dakikada müdahale!

Pardus işletim sisteminde tespit edilen önemli bir güvenlik açığının yalnız 44 dakika şeklinde kısa bir süre içinde giderilmesi şaşırttı.

Pardus, 16 yaşına girdi!

TÜBİTAK ULAKBİM tarafınca geliştirilen ve ülkemizin işletim sistemi olarak tanımlanan Pardus, bugün 16’ıncı yaşını coşkuyla kutluyor. Bu doğrultuda Pardus’un resmi Twitter hesabından paylaşım yapılmış oldu. Paylaşımda “Yerli ve ulusal işletim sistemimiz Pardus 16 yaşlarında. Teşekkürler Türkiye!” ifadelerine yer verildi.

İlk olarak 2003 senesinde planlanmaya başlamış olan yerli işletim sistemimiz Pardus, 2005 yılından itibaren vatanımızda etkinlik gösteriyor. GNU/Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemimiz içinde hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için projeler bulunuyor. Bu açık kaynak kodlu projeler yardımıyla birçok kullanıcının ihtiyacını kolaylıkla karşılayabiliyor.

Bunların yanı sıra açık kaynak kodlu projeler saydam bir halde özgür yazılım dünyasıyla paylaşılıyor. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce yerli işletim sistemimiz Pardus iyi mi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.