Yerli Otomobilin Yakıt Tüketimi

27.06.2020
Yerli Otomobilin Yakıt Tüketimi

Yerli otomobilin yakıt tüketimi hakkında önemli bilgiler yazımızda.. Otomobil alınırken dikkat edilmesi gereken hususların başında aslında sıfır ya da ikinci el almadan önce otomobilin ne kadar yakıt tüketimi yaptığı durumunun bilincinde olmak gerekir. Elbette ki bir otomobil alınırken estetik görüntü, fonksiyonları, yedek parça bulma özellikleri, marka olması gibi detaylar ön plandadır ancak yakıt tüketim durumu gibi önemli bir nokta vardır ki göz ardı edilmemelidir.

Yerli Otomobilin Yakıt Tüketimi Açısından Avantajları Nelerdir?

Yerli otomobil avantajları  ile 2022 yıllarında ön plana çıkacak gibi gözükmektedir. Bunlarda menzilin 500 km olması diğer elektrikli araçlara göre hızlı şarj olması ve yakıt maliyetinin düşük olması birinci sıradaki avantajlarıdır.

Yerli otomobil pazarı henüz tanınma aşamasında iken yakıt tüketimi konusundaki olumlu detayı dikkat çekmeyi şimdiden başarmıştır. Yerli otomobil piyasasında satın alma gücünün yüksekliği ne kadar az yakıt tüketiyorsa o kadar değer taşır. Yerli otomobillerde de iç dizayn ya da tasarım özellikleri elbette ki beğeni toplayan bir nokta olacaktır ancak heyecan yaratan  asıl nokta yakıt maliyetinin düşüklüğüdür. Yerli otomobiller konusunda test çalışmalarının devam ettiği de belirtilmelidir. Zira araçların  her türlü iklim şartlarına elverişli hale gelmesi önem taşıyan bir noktadır.

yerli-otomobilin-yakit-tuketimi (2)

Elektrikli Yerli Otomobil Özellikleri

Elektrikli yerli otomobil görünüşü ile özellikleri ile fark yaratacaktır. 300 ila 500 km arası menzil sağlama gücü vardır, 2 farklı pil seçeneğine sahiptir. Hızlı şarj olur, deposu 30 dk da dolar ve 500 km gidebilir. Ve bu menzil için de yakıt maliyeti 350 TL civarlarında hesaplanmakta bu da büyük bir avantaj olarak görülmektedir.

Yerli otomobillerde aynı zamanda akü ömürleri de uzun olacaktır; pil garantileri olarak 8 yıl süre bir süre verilmektedir. Üstelik gelişen teknoloji ile bu verimliliğin daha da artacağı düşünülmektedir. Yerli otomobillerde avantajlar kadar bakım maliyetlerde oldukça düşük seyredecektir. Bu araçlarda benzinli ya da dizel araçlarda olan mekanizmalar söz konusu olmadığından bakım maliyetleri de beraberinde azalacaktır. Bu açıdan da avantajlılığı ön safhadadır.

yerli-otomobilin-yakit-tuketimi (1)

Yerli Otomobilin Öne Çıkan  Özellikleri

Yerli otomobillerin öne çıkan özellikleri denildiğinde; sürücü odaklı bir  tasarım olacağı, üç kollu bir direksiyon simidine sahip olacağı, yüksek malzeme ve işçilik kalitesinin dikkat çekeceği, kapı içlerinde hoparlör ve müzik sistemi olacağı bilinmektedir. İç aydınlatma ışıklarının mavi led olacağı, bilgi ekranı olacağı, koltuklarının yüksek kalitede olacağı da ayrıntılardır. Yerli otomobillerin fiyatları açısından ön görülen fiyat 25.000-45.000 arasıdır.

Yerli Otomobilin ne zaman satışa çıkacağı hakkında net bilgiler olmasa da 2021 yılında üretime başlanıp 2022 yılında da satışa sunulacağı düşüncesi hakimdir. Belirlenen program neticesinde 2030 yılına kadar da yerli otomobillerde model sayısının  5 olacağı hedefi vardır.

Yerli Otomobillerin Ülke Ekonomisine Katkı Payı 

Otomobillerde enerji sağlanması şarjla günde 2 TL gibi bir maliyet hesabı yapılarak; bunun ülke ekonomisinde hem üretimde her tüketimde katkı sağlayacağı aşikâr bir durumdur. Bir otomobilin yakıt tüketimi ayrıntısı her aşamasında önem taşıyan bir noktadır. Bir araç satılırken  bile alıcı tarafından ilk sorulan şey ne kadar yakıt tüketimi  olduğudur. Buna paralel olarak yerli otomobiller az yakıt tüketimi ile gelmesi beklenen değerler olarak tanımlanabilir.

Yerli otomobiller teknolojik donanımlara sahip olduğundan; dünya yeniliklerini de birlikte getireceğinden yürüyen bir bilgisayara benzetilmesi yanlış olmayacak bir ifadedir. Yerli araç üretimi artık hayal olmaktan bir adım öteye gitmiş olmanın keyfi içinde olup hele hele bu üretimin içerisinde olup, bunu tüm avantajlarıyla yaşamak işte bu noktanın da anlatılmaz yaşanır boyutunda olacağı kesindir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.