Yerli zirai drone ile tarımsal ilaçlama yaptık!

03.04.2022
Yerli zirai drone ile tarımsal ilaçlama yaptık!


İnsansız hava araçlarının kullanım alanları günden güne genişliyor. Sağlık, kargolama, haritalama, güvenlik ve ziraat dahil birçok alanda kullanılan bu araçlar, insan yaşamını büyük seviyede kolaylaştırıyor. Bilhassa son yıllarda dronların tarımsal ve zirai uygulamalarda da kullanıldığını görüyoruz. Bu aşamada tam otonom üçüncü nesil zirai insansız hava araçları üreten Baibars Mekatronik Havacılık ile zirai dronlarla ilgili ufak bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz ve tarımsal ilaçlama yaptığımız videoyla karşınızdayız.

Bedava şarj olan elektrikli otomobil: SERES 3 inceleme!


Parasız şarj olan elektrikli otomobil: SERES 3 araştırma!

Bir yıl süresince parasız şarj olabilmesi ile dikkat çeken sınıfının en uygun fiyatlı aracı DSFK’nin SERES 3 modelini sizler için inceledik.

Zirai drone ile ilaçlama yaptık

Zirai dronların kullanıcılara sunmuş olduğu en büyük ayrıcalıklardan biri de verimlilik diyebiliriz. Baibars Mekatronik Havacılık üretimi insansız hava araçları, yüzde 20’ye varan ilaç ve yüzde 80’e varan su tasarrufuyla hem kullanıcının cebini düşünüyor hem de oldukça süratli bir halde tarlayı ezmeden mahsüle zarar vermeden ilaçlama yapabiliyorlar.

Zirai dronların tamamen otonom bulunduğunu belirtmekte yarar var. Burada engel ve arazi tanıma sensörleri yardımıyla araziye kolaylıkla adapte olabiliyorlar. GPS üstünden tarla sınırı belirlendikten ve kalk komutunu verdikten sonrasında işin geri kalan kısmını insansız hava aracı hallediyor. Bu süreçte bataryasının bitmesi yada tankının boşalması durumunda geri gelmiş olarak kullanıcıdan değişim yapılmasını istiyor.

Baibars Mekatronik Havacılık üretim alanından çıkarak ilaçlama yapacağımız bir tarlaya geldiğimizde ise konuğumuz en yeni nesil Baibars ND-22 zirai drone oluyor. Günlük 700 ila 750 dekar ilaçlama yapabilen, 6 ila 9 metre içinde spreyleme genişliğine haiz drone, 32 litreye kadar taşıma kapasitesine haiz. Öte taraftan hava şartlarına bağlı olarak 15 dakikaya kadar havada kalabiliyor. Tek şarjla 20 ila 22 dekarlık bir alanı ilaçlayabiliyor. Son olarak 25 dakikada şarj olabildiğini de ekleyelim.

Hem de İmeceMobil kurucu ortağı Göker Kuzucu ile dijital ziraat uygulamaları içinde en fazla kullanıcısı bulunan İmeceMobil hakkında ufak bir söyleşi gerçekleştirdik. 150 binden fazla çiftçiye ev sahipliği oluşturan parasız uygulama, kullanıcılarına zirai hava durumları, uzman desteği, ziraat sigortası ve kredisi şeklinde mevzularda destek oluyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Zirai dronların geleceğini iyi mi görüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.