Yeşillikleri buzdolabında 5 kat daha uzun süre saklamanın rahat yolu

27.07.2022
Yeşillikleri buzdolabında 5 kat daha uzun süre saklamanın rahat yolu


Yeşillikleri buzdolabında uzun süre saklamak bazı durumlarda oldukça zor olabilir. Sadece ufak ve etkili bu ipucuyla yeşillikleri buzdolabında 5 kat daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Yeşillikleri buzdolabında 5 kat daha uzun süre saklamanın basit yolu

Maydanoz şeklinde yeşillikler buzdolabında bile hızla bozulabilir ve gıda değerlerini kaybedebilir. Sadece, rahat ve etkili bir ipucuyla onları olabildiğince uzun süre taze bir halde saklayabilirsiniz.

Yeşillikleri buzdolabında saklamak için ilkin onları soğuk su altında yıkamalı, arkasından sararmış yaprakları yada hasarlı gövdeleri çıkararak temizlemelisiniz. Peşinden, her nebat türü için bir tane bardak yada kavanoz almanız ve arkasından bardakların her birine 20-30 ml su dökmeniz gerekir. Sonrasında kavanozun kapağını bir plastik poşet ile örtmeniz yeterlidir.

Yeşillikleri buzdolabında 5 kat daha uzun süre saklamanın basit yolu #1

Aylarca saklayabilirsiniz

Bitkileri bu şekilde buzdolabında aylarca saklayabilirsiniz. Kavanozda su yoksa, birazcık daha su eklemeniz gerekecektir.  Bu tekniği kullanarak, buzdolabında yalnız dereotu yada maydanozu değil her türlü otsu bitkiyi saklayabilirsiniz.

Yeşillikleri buzdolabında 5 kat daha uzun süre saklamanın basit yolu #2

Buzdolabında saklanmaması ihtiyaç duyulan yiyecekler

Gıdaların buzdolabında saklanması belirli kurallara bakılırsa yapılır ve bu tüm yiyecek ve içecekler için geçerlidir. Bazı gıdalar buzdolabında saklanmamalıdır.

Bu yiyecekleri buzdolabında saklamaktan kaçının:

Kahve

Kahve buzdolabında saklanırsa, etrafındaki yiyeceklerden öteki tatları emer. Kahveyi direkt güneş ışığından uzakta hava geçirmez bir kapta saklayın.

Bal

Bal nerede saklanmalı? Balı buzdolabında muhafaza edersiniz lezzetini kaybedebilir. Bal oda sıcaklığında, ışıktan korunan bir yerde saklanmalıdır. Bozulmayan gerçek ballar onlarca yıl botunca bu şekilde saklanabilir.

Ekmek

Ekmeği kurumaması için güneş görmeyen bir yerde kapalı kapta saklamak en iyisidir.

Sıvı yağ

Zeytinyağı ve ayçiçek yağı şeklinde bitkisel yağlar buzdolabında oldukca acele katılaşır. Bu tür yağlar buzdolabı haricinde bir rafta saklanmalıdır.

Patates

Patatesleri buzdolabında saklamak, içerdikleri nişastayı şekere çevirme riskini artırır. Buzdolabında gizlenen patatesler pişirildikten sonrasında pütürlü bir dokuya haiz olur. Patateslerinizi serin, kuru bir yerde, ışıktan uzakta ve plastik bir poşet yerine bir bez bir poşet içinde saklayın.

Sarımsak

Sarımsak soğuğu sevmez. Sarımsakları buzdolabında saklayarak lastik şeklinde olmasına niçin olabilirsiniz.

Avokado

Bir avokadoyu buzdolabına koyarsanız kararabilir. Ek olarak, devamlı olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz. Açıkta bırakmak daha iyidir. Daha süratli olgunlaşması için bir muzun yanına koyun, muz meyvenin daha süratli olgunlaşmasını elde eden etileni özgür bırakır.

Çikolata

Çikolata buzdolabında saklandığında yüzeyinde ince beyaz bir film oluşur. Bu, soğuğun etkisiyle yükselen yağdır. Bu durum tüketimini engellemez, sadece çikolata lezzetini kaybedebilir. Oda sıcaklığında ve ışıktan uzakta saklanmalıdır.

Fesleğen

Fesleğen buzdolabında değil, bir bardak suda saklanmalıdır. Buzdolabında oldukca acele solar ve öteki kokuları emebilir. Sadece, devamlı elinizin altında olması için dondurucuda doğranmış halde tutabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler