Yılbaşı gecesi beslenmenize dikkat – Sıhhat Haberleri

21.12.2021
Yılbaşı gecesi beslenmenize dikkat – Sıhhat Haberleri


Yılbaşı gecesi beslenmenize dikkat

Yılbaşı gecesi uzun süre olduğu ve yiyecek yenildiği düşünüldüğünde, süratli ve aniden yiyecek yerine, yavaş ve saatlere yayarak yemenin hem gaz ve şişkinlik şikayetini azaltacağını hem de gerilim ve kan şekerini düzgüsel seviyede tutacağını ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Beslenme ve Rejim Uzmanı Tuğba Minik, “O gece kalori alımımız artacağından, gündüz hafifçe beslenmeye ve bolca su tüketmeye itina göstermeliyiz.

Kahvaltı light süt yada yoğurda 2 yiyecek kaşığı yulaf ezmesi ve yarım porsiyon meyve katarak yapılabilir. Ara öğünlerde yeşil çay tercih edilmeli. Öğle yemeğinde ise 1 tabak sebze yemeği, yoğurt ve yanında 1 dilim tam buğday ekmeğinden fazla tüketilmemeli. Bilhassa öğleden sonraki ara öğün atlanmamalı.

Şundan dolayı bu öğün yılbaşı sofrasına daha tok oturmamıza destek olacaktır” şeklinde konuştu. Kızartılarak meydana getirilen besinlerin kalorisinin daha yüksek olacağından, yemeklerin daha oldukca ızgara yada fırında pişmesine dikkat edilmesi icap ettiğini belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Tuğba Minik, “Pişmemiş yada haşlanmış sebzelerle yapılmış salatalar, yoğurtlu mezeler tercih edilebilir. Gece süresince atıştırmalıklar, cips kuruyemiş, kanepe, kuru pasta benzer biçimde besinlerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Minik fakat kalorisi yüksek olan bu besinler, ödem artışı yaşatacaktır. Bilhassa hipertansif diyabetikler, etin yanında salata ve yoğurtlu mezeleri tercih etmelidirler. Tuzlu kuruyemişlerin miktarı oldukca önemlidir” dedi. Şerbetli tatlıların daha çok kalori ve daha çok yağ depolanması anlamına geldiğini belirten Minik, “Bu yüzden o geceye hususi sütlü bir tatlı, dondurmalı tatlı yada meyve salatası yapılabilir. Eğer dışarıda kutlama yapıyorsanız gittiğiniz yerde gene düşük kalorili tatlı seçimi yapabilirisiniz. Ertesi gün su tüketimi minimum 2 litre olmalıdır. Hafifçe bir kahvaltı edilmeli ve kesinlikle yürüyüş yapılmalıdır. Kahvaltıda meyve yoğurt ve yulaf ezmesi tercih edilebilir. Bolca peynirli bir salata yada menemen benzer biçimde sebze ve protein beraberliğinden faydalanılmalıdır” diye uyardı.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.