Seneler sonrasında öğrenildi! Fatma Girik, meğer o ismin yaşamını kurtarmış

26.01.2022
Seneler sonrasında öğrenildi! Fatma Girik, meğer o ismin yaşamını kurtarmışYeşilçam’ın usta adı Fatma Girik’in vefatının peşinden seneler sonrasında itiraf edilen bir anısı ortaya çıktı. Girik’in sette bir meslektaşının yaşamını kurtardığı öğrenildi.


Yıllar sonra öğrenildi! Fatma Girik, meğer o ismin hayatını kurtarmış

Türk sinemasının efsaneleşmiş isimlerinden Fatma Girik, 79 yaşlarında hayata gözlerini yumdu.

Sanat dünyasını ve Türk halkını yasa boğan vefat haberinin peşinden, Fatma Girik’e dair anılar da gündeme geldi.

Şaşırtan bir hatıra ise Yılmaz Gruda’dan gelmişti.

91 yaşındaki usta isim Gruda, Hülya Koçyiğit’e verdiği bir röportajda, Fatma Girik’in kendisini Karakolda Ayna Var filminin setinde ölümün kıyısından döndürdüğünü anlatmıştı.

FATMA GİRİK’İN SET ANISI

‘Karakolda Ayna Var’ filminin setinde Fatma Girik’in bir sahnede kendisini boğulmaktan kurtardığını belirten Gruda, anısını; “Emirgan’da bir köşk vardı…” sözleriyle başlayarak şöyleki sürdürdü:

Arka taraftaki saati görüyordum, binaya aitti. Oldukça pahalı, bir dakika dâhi geçirirsen yandın, hepimiz yevmiyesinden ödemek zorunda. Sette 20-30 şahıs vardı. Eğer ölüyorum ben kaldırın şunu desen bir saat gitti. Saate bakıyorum daha beş dakika var.

Tüm o gerginlik esnasında nefes yok, gittim gidiyorum. Yılmaz dayan diyorum. Stop desem, beni çözün desem bitecek. 100 liraya 45 liraya kırdırıyorsun.

Yıllar sonra öğrenildi! Fatma Girik, meğer o ismin hayatını kurtarmış #1

“BENİM PARAMDAN KES”

Zira o şekilde paraya gereksinim var. Kostümler senin kostümlerin vs. Tüm hepimiz biliyorum almayacak o gün parasını. Bunu kahramanlık olsun diye anlatmıyorum. Bir hadiseyi anlatıyorum. Fatma da seyrediyor aşağıda. Sizin ben diye ayağa kalktı Fatma… O Fatma koca masayı aldı benim altıma koydu. Oradan bir iskemle aldı onun üzerine koydu ve Fatma uçtu, sandalyeye oturdu. Ne yapmış oldu geldi beni kaldırdı. Prodüktör ‘’Fatmacığım biliyorsun’’ derken Fatma, ‘Kes benim paramdan, kes’ dedi.”

Yıllar sonra öğrenildi! Fatma Girik, meğer o ismin hayatını kurtarmış #2

Yıllar sonra öğrenildi! Fatma Girik, meğer o ismin hayatını kurtarmış #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir