YKS Nedir? YKS Dersleri Hangileridir?

23.04.2021
YKS Nedir? YKS Dersleri Hangileridir?

YKS nedir?

YKS ya da Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, lise eğitiminden üniversite eğitimine geçerken yapılan bir sınavdır. Sınav tarihleri her sene değişkenlik gösterse bile genelde sınavlar Haziran ayının üçüncü haftası yapılır. YKS sınavı TYT,AYT ve YDT sınavlarını içinde barındırır.

2021 YKS Hangi gün? 26 Haziran ve 27 Haziran tarihlerinde 2021 YKS yapılacaktır.

26 Haziran’da TYT 10.15,

27 Haziran’da AYT 10.15,

27 Haziran’da YDT 15.45 de yapılmaya başlanacaktır.

Unutmayın,sınav salonuna son 15 dakika girişler kapanmakta ve sınava ehliyet belgesi/kimliği ile girilmemekte.

 

YKS hangi sınavlardan oluşuyor? Hangi dersler var? YKS sınav süreleri?

Temel Yeterlilik Testi(TYT) : 9. ve 10.sınıf ağırlıklı konuların sorularından oluşan sınavdır.120 sorudan oluşan sınavın süresi 135 dakikadır.

Alan Yeterlilik Testi(AYT) : 11. ve 12. Sınıf ağırlıklı konuların sorularından oluşan sınavdır. AYT içinde TM,MF,SÖZ bölümlerini barındıır. 160 sorudan oluşur  ve 160 dakika süre vardır.

TM:Türkçe-Matematik-Eşit Ağırlık-80 sorudan oluşur

MF:Matematik-Fen-Sayısal-80 sorudan oluşur

Söz:Sözel-Türkçe-Sosyal-80 sorudan oluşur

YDT:Yabancı Dil Testi-İngilizce-80 sorudan oluşur ve 100 dakika süre vardır.

YKS eşit ağırlık dersleri:

 

 

YKS sözel dersler:                     

YKS Sözel,YKS Eşit Ağırlık,YKS Sayısal ne demek?

 Bunlar bölüm olup,her bölümler farklı dersleri içerir.Her bölümün gidebileceği üniversite bölümleri sınırlı ve farklıdır.Daha doğrusu,her bölümün kendi özel meslekleri vardır.Bunlara örnek verecek olursak,sayısal bölümü öğrencileri mühendislik ve sağlık gibi alanların öğrencisi olabilirken; tm(eşit ağırlık-türkçe matematik) bölümü öğrencileri Hukuk,Psikoloji gibi alanların öğrencisi olabiliyor.Sözel öğrencileriyse gastronomi,felsefe,Türkçe öğretmenliği,besyo gibi alanlarda öğrenci olabiliyor.Bu bölümleri tam anlamıyla öğrenebilmek için bu yazıya basın.

 

Hangi bölümü seçmeliyim?

 

Hangi bölümü seçmeliyim sorusunun cevabını aslında en iyi siz bilirsiniz.

Bu aşamada ‘’yapabildiğiniz dersler ve istediğiniz meslek’’ en önemli etkenlerdir.Örnek verilecek olursa,karne notunuza bakabilrsiniz.Mutlaka diğerlerinden daha iyi olan dersleriniz olacaktır.Mesela iyi bir ezberleme yeteneğiniz varsa ve matematik ile fenden nefret ediyorsanız sizin için en ideal bölüm sözel ya da dil(İngilizce) bölümüdür.Eğer ki ezberiniz iyiyse ve matematiği de severek çalışıp iyi yapabiliyorsanız TM(eşit ağırlık) sizin için çok güzel bir bölüm olabilir.Bunlara istinaden, eğer matematik ve fen derslerini seviyorsanız ve bu dersleriniz iyiyse MF(sayısal) sizin için çok güzel bir bölüm olabilir.

Tabii ki bu kriterlerin dışında ne meslek yapmak istediğiniz sorusu da çok önemli.Sadece iyi ya da kötü yapabildiğiniz derslere bakarak karar vermeyin. Çünkü örnek verecek olursam benim matematik hakkında altyapısı  olmayan arkadaşım sınava çok güzel çalıştı ve YKS sıralamasında 10.000 sıralama yaparak Hukuk Bölümüne gitti. Normalde meslek lisesi öğrencisiydi. Yani eğer çok istediğiniz bir meslek varsa,çalışarak başarabilirsiniz! Unutmayın, severek yapacağınız bir meslek sizin hayatınızı kurtaracaktır.

 

Sayısal derslere nasıl çalışmalı?

 

Sayısal derslerde formülle soru çözme yolundan uzak kalınmalı,sorular öğrenerek çözülmelidir.

Öğrenerek çalışmak nedir? Bu sorunun cevabı bu linkte : – KIMYA MAKALESI LINKI –

Çözülemeyen her soru öğretmenlere sorulmalı ya da bir şekilde cevabı arkadaşlardan/videolardan bulunmalıdır.Ders ayrımı yapılmamalı, gün içinde fazla fazla çalışılmalı. Tekrar tüm dersler için çok önemli.

Eşit Ağırlık dersine nasıl çalışmalı?

 

Eşit ağırlık derslerinde bol bol ezber ve matematik kısmında ise bol çalışma + patik lazımdır.

Ezberlerinizi yaparken bazı video ve materyalleri aklınızda daha kalıcı olması bakımından kullanabilirsiniz.Matematik hiçbir zaman boş bırakılmamalı, her gün sevilerek çalışılmalıdır.Matematik çok nankör bir derstir.Birçok TM öğrencisi matematiği sevmese bile,matematiği yapabilen ve bu konuda pes etmeyen kişiler istediği bölümleri kazanmaktadır.

Sözel derslere nasıl çalışmalı?

 

Sözel derslerinde bol bol ezber ve tekrar çok önemli olacaktır şüphesiz.Bazı video ve materyaller o konuların aklınızda kalması bakımından sizlere çok iyi olacaktır.Örnek veriyorum bir şarkı ile siz tüm şairleri ezberleyebilirsiniz. Ya da bir hikaye ile şairin tüm eserlerini yine aklınızda tutabilirsiniz.

Sonuç olarak,bölüm ne olursa olsun bol bol çalışmak ve tekrar etmek gerekiyor.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir