Yoksullar evlerini yitirme tehlikesi altında

12.09.2022
Yoksullar evlerini yitirme tehlikesi altında


Almanya’da artan enerji tutarları hakkında açıklamalarda bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, “Bilhassa aileler evlerini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki harp sebebiyle Avrupa’da artan enerji tutarları Avrupa’nın canını yakmaya devam ediyor.

Almanya’da da yaşanmış olan bu durum tesirini giderek daha çok gösteriyor. İnsanlar kış ayını iyi mi geçireceklerini, kiralarını iyi mi ödeyeceklerini kara kara düşünür durumda.

“Aileler evlerini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de “Evsizler Günü” sebebiyle verdiği davette yapmış olduğu konuşmada, “Artan fiyatlar sebebiyle kiralarını yada hizmet bedellerini ödeyemeyen yoksul insanoğlu, bilhassa de aileler, evlerini yitirme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ek olarak ev arayan insanoğlu uygun fiyatlı ev bulmakta daha da zorlanabilirler.” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı: Yoksullar evlerini kaybetme tehlikesi altında #1

“Ortalama 45 bin evsiz devamlı olarak sokakta uyuyor”

AA’nın haberine bakılırsa, Almanya’da 300 binden fazla insanoğlunun bir evi olmadan yaşadığını bunun da kabaca Münster yada Karlsruhe benzer biçimde büyük bir şehrin nüfusuna eşit bulunduğunu vurgulayan Steinmeier, “Ortalama 180 bin şahıs, geceyi evsizlere yönelik barınaklarda geçiriyor ve ortalama 45 bin evsiz devamlı olarak sokakta uyuyor.” diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı: Yoksullar evlerini kaybetme tehlikesi altında #2

“İmkanlarımızı kullanmalıyız”

Steinmeier sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“Artan konut maliyetleri sebebiyle ödeme güçlüğüne düşenlerin evlerini kaybetmemeleri ve sokakta kalmamaları için tüm imkanlarımızı kullanmalıyız.”

Almanya Cumhurbaşkanı: Yoksullar evlerini kaybetme tehlikesi altında #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.