YouTube, bazı videoları izlemenizi engelleyecek! İşte sebebi

09.02.2022
YouTube, bazı videoları izlemenizi engelleyecek! İşte sebebi


YouTube tarafınca uygulanan yeni bir politika, bazı videolara seyretme sınırı getiriyor. YouTube’da canlı yayınlanma olarak paylaşılan videolar, kanala abone olmadan izlenemeyecek. Peki ya YouTube niçin bu şekilde bir karar verdi?

Son birkaç haftadır YouTube seyircileri yeni bir “video kullanılamıyor” hatası almaya başladı. YouTube’a gore, seyretmek istediğiniz bu video kısa sürede popüler oldu ve bu yüzden, abone olmadan seyretmek mümkün değil.

YouTube Music, Android cihazlara yeni bir özellik getirdi


YouTube Music, Android cihazlara yeni bir özellik getirdi

En oldukca kullanılan müzik uygulamalarından olan YouTube Music, kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına yeni bir hususi durumunu duyurdu.

YouTube, bu videoları abone olmadan izlemenize izin vermeyecek

YouTube’a gore, şirket resmi olarak Eylül 2021’de mobilden meydana getirilen canlı yayınlarla ilgili yeni bir politika başlattı. Değişiklikten ilkin, bir kullanıcı minimum 1000 abonesi olmadığı sürece mobil aygıt üstünden yayınlanma yapamazdı. Bu politika ile meydana getirilen değişiklik, YouTube kanalı olan her insanoğlunun mobil cihazları üstünden bazı “sınırlamalar” ile canlı yayınlanma yapmasına izin verdi.

Bu sınırlamalardan biri, kötüye kullanımı önlemek ve ziyanı dokunan içinde ne olduğu hızla yaymak isteyenleri kısıtlamak için seyircileri küçük kanallarda tutmaktı.

“Bu video oldukca popüler! Video sahibinin sınırı olan geçmişi yüzünden izleyici sayısını sınırlandırıyoruz. Bu içerik oluşturucunun daha geniş bir kesime ulaşmasına destek olmak için kanala abone olun.”

YouTube tarafınca verilen uyarı.

Bir YouTube sözcüsü verdiği demeçte, “İçerik oluşturucuların topluluğumuzu güvende tutarken daha fazlaca özellik kullanmasına izin vermenin yeni yollarını sürekli araştırıyoruz.” dedi. Azca aboneli bir tek istekli içerik oluşturuculara destek olmak isteyen YouTube, canlı yayınların kötüye kullanılmasını önlemek için çaba sarf ediyor.

Politika ek olarak, askıya alınmış kullananların yeni hesaplar açarak yasaklardan kaçmasının da önüne geçecek. Örnek olarak bir kanal sahibi YouTube tarafınca uyarma alırsa ve kanalında yayınlanma yapamazsa, yeni kurduğu kanalda da en azından 1000 aboneye ulaşmak zorunda duracak.

Ek olarak yeni bir film yada spor müsabakaları şeklinde telif hakkıyla korunan içeriğin yayınlaması da bu politikayla korunmuş olacak.

youtube-video-oynaticida-degisiklige-gitti

Bir tek uyarı mesajının oldukça belirsiz bulunduğunu belirtelim. Bir kullanıcının videoyu izlemesinin ne kadar süreyle engelleneceğini tam olarak söylenmiyor. Uyarıyı aldıktan sonrasında kanala abone olsanız bile bu, videoyu derhal izleyeceğiniz anlamına gelmiyor.

YouTube da şimdilik probleminin bilincinde. Platform sözcüsü, “Bu önlemleri, mobil cihazlardan yayınlanma gerçekleştiren ve binden azca abonesi olan tüm kanallara uyguluyoruz. Ürün içi uyarıların kafa karıştırıcı olabileceğini anlıyoruz, bu yüzden güncellemek için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir