YouTube önlemini aldı! Shorts filigranı geliyor

19.08.2022
YouTube önlemini aldı! Shorts filigranı geliyor


Kısa video platformu TikTok, kısa sürede tüm dünyanın gündemine oturdu. Oldukça yüksek bir kullanıma haiz olan platform, Instagram ve Feysbuk benzer halde diğeri popüler toplumsal medya platformlarıyla rekabet içine girdi. Bu platformlar arasına eklenen bir diğeri isim ise YouTube oldu. Bilgilere nazaran şirket, TikTok benzeri filigran hususi durumunu getiriyor.

Shorts videolarında YouTube logosu yer alacak

YouTube’un kısa videoları paylaşmak için geliştirdiği YouTube Shorts, yeni bir adım atıyor. Bilinmiş olduğu benzer halde TikTok videolarında TikTok logosu ve kullanıcı isminin olduğu bir filigran otomatikman yer ediniyor. Bu mevzuyla ilgili Instagram ve Feysbuk tarafınca herhangi bir adım gelmese de YouTube Shorts, filigran kullanımına başlamış olacak.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/YouTube-onlemini-aldi-Shorts-filigrani-geliyor-1.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Bir YouTube temsilcisi, dün yeni özelliklerin yer almış olduğu gönderide kısa videolarda filigran olacağını belirtti. Bununla birlikte artık içerik üreticilerinin paylaşmış olduğu Shorts’larda, YouTube logosu da yer alacak. Böylece videoları filigransız bir halde indirmek mümkün olmayacak. Bu da bilhassa diğeri uygulamalarda paylaşım yapmanın önüne geçecek.

YouTube en büyük dolandırıcılıklardan birine sahne oldu!


YouTube en büyük dolandırıcılıklardan birine sahne oldu!

MediaMuv adlı medya şirketi YouTube üstünden haksız yere 23 milyon dolarlık telif hakkı toplamakla suçlanıyor.

Bir YouTube topluluk yöneticisi mevzuyla ilgili açıklama yapmış oldu. “Kısa videolarınızı diğeri platformlarda paylaşmak için YouTube Studio’dan indiren bir içerik üreticiyseniz, artık indirdiğiniz içeriklerinizde bir filigran bulacaksınız. İzleyicilerinizin platformlar içinde paylaştığınız içeriğin YouTube’da bulunabileceğini görmesi amacıyla bu şekilde bir yenilikte bulunduk.”

Kullanıcılar gerçek videonun hangi platformda oluşturulduğunu bilmesi bakımından filigran eklemek oldukça güçlü bir hamle olacak. Geçtiğimiz yıl Instagram, rekabeti de dikkate alarak rakiplerinin filigranlarının olduğu Reels’lere öne çıkarmayacağını deklare etti. Bu yönetmeliği ‘orijinal içeriğin teşvik edilmesi’ adı altında çıkardı. Sonucunda ise içerik üreticiler Instagram Reels’de orijinal içerik halletmeye başladı.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/YouTube-onlemini-aldi-Shorts-filigrani-geliyor-2.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

Topluluk yönetici açıklamasında filigranın ne süre geleceğini de deklare etti. “Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde masaüstünde kullanıma sunulacak ve gelecek aylarda mobil kullanıma geçmeyi planlıyoruz.”

Bunların yanı sıra YouTube Shorts’un aylık kullanıcı sayısı da ortaya çıktı. Verilere nazaran YouTube Shorts aylık kullanıcı sayısı 1.5 milyarı geçti. Bu da eylül ayında aylık 1 milyar kullanıcısı bulunduğunu açıklayan TikTok’u geçtiğini gösteriyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce YouTube Shorts filigran özelliği etkili olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.