YouTube’da eğitim için reklamsız video süreci!

09.09.2022
YouTube’da eğitim için reklamsız video süreci!


Popüler video platformu YouTube, içinde yer edinen milyonlarca video ile her kullanıcıya ve her alana hitap etmeyi başarıyor. Bu alanlardan bir tanesi de eğitim oluyor. Yalnız söz mevzusu eğitim videoları olduğunda izleyicinin karşısına çıkan reklamlar dikkat dağıtıcı oluyor. Tam da bu aşamada YouTube, eğitim içinde ne olduğu için yepyeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Eğitici içerik üreticileri, parasız yada ücretli kurslar verecek

Dünyanın dört bir yanında kullanılan YouTube, eğitim içinde ne olduğundan platformu kullanan içerik üreticiler ve kurumlar için pek oldukca yeni özellik hazırlıyor. Bugün bir blog gönderisinde şirket, eğitim uygulamaları için reklamları, harici bağlantıları ve önerileri kaldıran bir video oynatıcı üstünde çalıştığını belirtti.

YouTube'da eğitim için reklamsız video dönemi

Şirket, bu çalışmasıyla izleyicilerin dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınmasını sağlamayı amaçladığını söylüyor. YouTube’un tavsiye algoritması olmadan bir video oynatıcıya haiz olmak bilhassa öğrenciler için oldukça kullanışlı olacak.

YouTube beklenen özelliğini aktif etti


YouTube beklenen hususi durumunu etken etti

YouTube’un podcast içerik üreticileri için geliştirdiği sayfa geçtiğimiz aylarda sızdırılmıştı. YouTube podcast sayfası yayına alındı.

YouTube’un tavsiye algoritması, seneler süresince yanlış data sunma ihtimali ve fazla içeriğin yer alması sebebiyle araştırma mevzusu oldu. Bu da bilhassa pek oldukca kişinin platformda eğitim alma mevzusunda çekingen davranmasına niçin oldu. Yalnız firmanın son adımıyla birlikte bu durumun önüne geçmesi planlanıyor.

Reklamsız bir video oynatıcı, Google Classroom, EDpuzzle, Purdue Global ve Purdue University şeklinde eğitim teknolojisi şirketlerine karşı açık olacak. Hem de YouTube, platformda eğitici içerik oluşturan içerik üreticileri için de yeni araçlar duyurdu.

YouTube'da eğitim için reklamsız video dönemi

Önümüzdeki yıldan itibaren belirli içerik üreticiler, video oynatma listeleriyle ücretli ya da parasız kurslar oluşturma şansına haiz olacak. Bir izleyici kursu satın almış olduğu takdirde içinde ne olduğu reklamsız izleyebilir ve arka planda oynatabilir. Kurslar, ilk olarak ABD ve Güney Kore‘ye gelecek.

Son olarak YouTube, içerik üreticilerinin eğitici içerikle ilgili ayarlayabilecekleri yeni bir özelliği denetim ettiğini duyurdu. Şirket, gelecek aylarda içerik oluşturucuların bu özelliğe erişmesiyle birlikte beta testlerini de gelecek yıl sunacak.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.