YouTube’un 2022’de getirmeyi organize etmiş olduğu 5 yeni özellik

13.02.2022
YouTube’un 2022’de getirmeyi organize etmiş olduğu 5 yeni özellik


Dünyanın en büyük video içerik platformlarının başlangıcında gelen YouTube, üstünde çalmış olduğu yeniliklerle kullanıcılarının deneyimlerini arttırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren şirket, 2022 senesinde da birçok yeni özelliği platformlarına getirmeyi başardı. Daha oldukça olanak sunarak platformun kullanılabilirliğini arttırmak isteyen şirket, bu yıl içinde yapmak istediği yenilikleri deklare etti.

Google, YouTube Music’in kapsamını genişletiyor


Google, YouTube Music’in kapsamını genişletiyor

Apple Music ve Spotify rekabetini çoğaltmak için çalışmalara devam eden Google, YouTube Music platformunda tasarım değişikliğine gitti.

İşte bu yıl içinde gelecek yeni özellikler

YouTube, planlarına kullanım kolaylığı sunmanın yanı sıra yeniliklere de kapı açıyor. Bilhassa son dönemde popüler olan metaverse evreni ve kripto para dünyasını da dahil ediyor. Diğeri platformların da çalışmalarını yakından takip eden şirket, YouTube’un yelpazesini genişletmek istiyor. YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan, bir blog gönderisinde bu yeniliklerden bahsetti.

2022’de kullanıma sunacağımız tüm yeni çıkan ürünler ve araçlar için heyecanlıyım. Bu senenin yol haritasında fazlaca istenen birkaç özelliği farkına varacaksınız. Bu güncellemelerin her biri, fazlaca sayıda münakaşa ve verinin yanı sıra tüm YouTube topluluğundan gelen geri bildirimlere dayanıyor

1. Shorts bölümünde bazı iyileştirmeler

YouTube, TikTok uygulamasının kısa biçimli video içinde ne olduğu hususi durumunu Mart 2021’den bu yana kullanıyor. YouTube Shorts isminde olan özelliği daha da iyi hale getirmek için yeni efektler ve platform içinde bulunan remix videolarını da kullanılabilecek.

2. Ortak canlı izlenme özelliği

YouTube, bilhassa Instagram’dan da bildiğimiz ortak canlı izlenme hususi durumunu platformunda kullanmaya adım atmak istiyor. Böylece içerik oluşturucuları, kendini başka içerik kullanıcılarının abonelerine tanıtma imkanı bulacak. Etkileşimi arttırmak isteyen platform, bu özelliği kısa sürede hayata geçirmek istiyor.

3. Yenilikçi Web3 fırsatları

Platform asla kuşkusuz önemli bir para kazanma yeri olarak da biliniyor. YouTube, para kazanma imkanını daha da arttırmak için içerik oluşturucular ve aboneleri içinde yeni bir kanal oluşturmak istiyor. Böylece kullanıcılar; ayrıntısı tam olarak bilinmese de favori içerik oluşturucularından videolar, fotoğraflar ve daha oldukça hususi içerik satın alma olanağından yararlanabilecekler.

4. Metaverse evrenine ilk adım

Bilhassa son dönemde adından oldukça söz ettiren metaverse evreni, tüm dünyayı tesiri altına almaya devam ediyor. Platform içeriklerini bu evrende oluşturulabilecek şekilde bir yenilik getirmek istiyor. Örnek olarak oyun etkileşimlerini daha canlı hissettirmeye olanak sunacağını belirten YouTube, mevzuyla ilgili başka bir ayrıntıya nerede ise yer vermedi.

5. Yeni alışveriş fırsatları

Daha öncede bahsettiğimiz benzer halde YouTube, bir fazlaca kişi için artık gelir deposu olmuş durumda. Para kazanma imkanını daha da arttırmak için yenilikler getirmeyi planlayan platform; alışveriş yapılabilir videolar, canlı alışveriş ve e-ticaret benzer halde birçok fırsata zemin hazırlamak istiyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.