Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisansı Bitirenler Ne İş Yapar?

04.05.2021
Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisansı Bitirenler Ne İş Yapar?

Yüksek lisans, Üniversite bittiği zaman devam edilen eğitim sistemidir. Master olarak da adlandırılan yüksek lisans iki şekilde tamamlanmaktadır.

  1. Tezli yüksek Lisans
  2. Tezsiz yüksek Lisans

Tezli Yüksek Lisans nasıl yapılır?

Tezli Yüksek Lisans yapmanın amacı, Akademisyen olmayı planlayan öğrencilerin eğitimlerini tamamlamak üzere verilen eğitim programıdır. Bu eğitim  programında bilimsel araştırma yapılarak geliştirme yeteneği kazandırılır.

Tezli yüksek lisans yapmaya karar veren öğrenci, ders seçimini istediği şekilde  yapabilir.  Tezli yüksek  lisans eğitimi almak için, Ales ve İngilizce dil sınavlarına girmek gerekir. Oralarda alınan puanlar ile yüksek lisansı okumaya hak kazanır. Iki dönemi gündüz ağırlıklı eğitim ise diğer iki dönemi akademik tez ağırlıklıdır. Buradaki amaç öğrenciyi en iyi şekilde araştırmaya ve geliştirmeye hazırlamaktır. Böylece kalifiye bir Akademisyen olarak yetiştirilir.

Tezsiz Yüksek Lisans nasıl yapılır?

Üniversite eğitimini bitiren öğrenciler kendilerini yeterli görmedikleri zaman yüksek lisans yapmayı hedefler.  Tezsiz yüksek lisansın daha kısa sürmektedir.. Tezli yüksek lisanstan farklı işleyişi vardır. Ales sınavına girmez bitirme tezi yazmaz, aksine bitirme projesi yazar.

Doktora eğitimi okuma planı yapanlar için bir uyarı daha yapalım. Tezsiz yüksek lisans yapanlar doktora eğitimi malesef yapamaz. Ayrıca tezsiz yüksek lisansta yabancı dil şartı aranmamaktadır. Tezsiz yüksek lisansta aksam ağırlıklı derslerin olması çalışan  insanlar için tercih sebebidir. Eğitim konusunda devam zorunluluğu ögretmenlerine bağlıdır. Öğretmenleri devam zorunluluğu koyarsa uymak zorundadır. Tezsiz yüksek lisans okuyan bir öğrenci bitirdiği zaman çalıştığı şirkette daha üst seviyelere çıkabilir.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları nelerdir? Nasıl başvuru yapılmalıdır?

Yüksek lisansa başvurabilmek için Üniversite’nin lisans bölümünü bitirmiş olması gerekiyor. Daha sonra başvuruda bilirsiniz. Tezli yüksek lisansı tercih edenler için;

Ales sınavını geçme  notu isteniyor. Yani sonuç belgesi olması gerekiyor. Lisans diploması ve fotokopi ‘nin olması gerekiyor. Fotoğraf ve Özgeçmiş belgesi isteniyor. Yine tezli yüksek lisans için geçerli olan, yabancı dil yeterliliği aranıyor. Tezsiz yüksek lisans başvurusu yapmayı düşünenler ‘de Ales belgesi ve Yabancı dil belge şartı aranmıyor. Son olarak nüfus cüzdanı ve fotokopisi ile erkekler için askerlik durum belgesi şartı aranıyor.

Başvuracağınız Üniversite bazılarını istemeyebilir. Bu tamamen Üniversite’nin şartlarına göre gelişir. Bu durumda başvuracağınız Üniversiteye gittiğiniz zaman öğrenmeniz de fayda vardır. Tezsiz yüksek lisans 2 yada 3 dönemde bitmektedir. Tezli yüksek lisans ise  2 dönem ders görülür. Diğer iki dönemde tez yazma ile toplamda 4 dönem sürmektedir. Bazı Üniversitelerde fazladan iki dönem daha sürebilir.

Devlet Üniversitelerinde yüksek Lisans nasıl yapılır? Aranan şartlar nelerdir?

Devlet Üniversitesinde, Yüksek lisans  okumayı düşünenler, Ales sınavı belgesini elinde bulundurmalıdır.  Ayrıca yabancı dil  puanı istenmektedir. Yabancı dil puanı ile Ales bitirme puanı birleştirilerek en yüksek puana göre yerleştirme yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir